Наш бюджет участі ду-у-уже далеко від самої суті цього інструменту
А тепер детальніше.
Бюджет участі (громадський бюджет, партиципаторний бюджет) з’явився на світ у Бразилії наприкінці 80-х минулого століття, як спосіб залучення громадян до управління міста, активізації громадської активності. Інструмент отримав широке розповсюдження по всьому світу, і тепер присутній практично в кожній розвиненій демократичній країні. В Україні, можливість реалізувати власний проєкт для міста коштом міського бюджету, з’явилась у 2015 у трьох містах, а тепер кожне місто може виділяти окремо статтю бюджету на ініціативи від громади.
В світі купа варіантів реалізації бюджетів участі. Але головне одне – це так і залишилося способом залучення громади до управління містом та активізації громадської активності.
Але в Запоріжжя не так.
Значна кількість виграшних проєктів так чи інакше відноситься до комунальних установ міської ради, а їхніми авторами є працівники адміністрації цих установ.
В Запоріжжі у 2020-му році найдорожчими громадськими проєктами стали: «відновлення під’їзних шляхів до ЦРД «Надія» та «Благоустрій вулиці Харчова, 2 та прилеглої території КНП «Міська лікарня №8» ЗМР» – рівно по мільйону гривень на кожен. Але що цікаве авторами цих проектів є головна лікарка тієї ж лікарні №8, а другого – заступниця директора Центру розвитку дитини «Надія». Обидва заклади відносяться до підпорядкування Запорізької міської ради. Виходить, що замість креативних ідей для міста або районів, профінансували з громадського бюджету те, що могла б профінансувати міська рада зі статей бюджету міста охорони здоров’я, благоустрою та освіти. А ще одним переможним проєктом стало «Оснащення будівлі паліативного відділення пандусом та підхідними сходами» у тій же лікарні №8, і авторка та ж сама головна лікарка цієї лікарні, проєкт на 399 тис. грн. І це не поодинокі випадки, а швидше системні. На додачу до цього кошти на реалізацію виграв проєкт «Благоустрій території навколо Запорізького академічного ліцею № 23 по вулиці Парамонова», де директор закладу також є його автором, сума реалізації – майже на мільйон гривень, і цей заклад також підпорядковується міській раді.
Усього ж серед 120 зареєстрованих у голосуванні проєктів, перемогло 22, на загальну суму 9 837 043 грн. 14 з них прямо відносяться до різноманітного облагородження територій комунальних установ, в основному закладів освіти ,спорту та охорони здоров’я. Таким чином на «комунальні» проєкти з громадського бюджету витратили 6,7 млн. гривень з 9,8.
Ось перелік проєктів та посад їхніх авторів:
Звісно це не заборонено, благоустрій шкіл, лікарень або облаштування пандусів потрібні, але не коштом громадського бюджету, а за рахунок спеціально виділених коштів з міського бюджету. Громадський бюджет передбачає дещо іншу філософію, спрямовану на громадськість і їх креативні ідеї, а нині це перетворилось у інструмент дофінансування комунальних установ.
Виникає логічний висновок, що громадський бюджет у Запоріжжі зроблено «для галочки», аби показати прогресивність і слідування сучасним демократичним трендам. А от реальним інструментом розпорядження бюджетними коштами для громадян, такий бюджет участі назвати складно.
Тож аби не втрачати можливість більш раціонально витратити кошти громадського бюджету закликаємо громадськість долучатись до активних дій, і подавати власні заявки на власні ідеї для міста.
Інформація як це зробити тут https://gb.zp.gov.ua
Антон Літвіненко,
журналіст мережі центрів громадського контролю “Дій”
Для здійснення благодійного платежу на користь ГО “ДІЙ-Тернопіль” перейдіть за посиланням
https://api.fondy.eu/s/ehV02qKDw?_ga=2.77068060.863014627.1607679474-880978449.1607441551