Міжнародна фінансова корпорація «IFC» допомагає Запоріжжю розвивати міську інфраструктуру. Переважно це стосується впровадження інноваційних технологій, транспорту, технологій «розумного міста» та інших сучасних, технологічних рішень для міста. Уся ця допомога реалізована у міській цільовій програмі «Реалізація проєктів з розвитку міської інфраструктури за підтримки Міжнародної фінансової корпорації «IFC» на 2020-2022 роки». Нещодавно в цю програму внесли зміни, а міська рада на її реалізацію оформила кредит на 35 мільйонів євро. Термін кредиту складає 13 років. Розглянемо, які інфраструктурні рішення мають з’явитись у Запоріжжі завдяки прийняттю даної програми.
Кошти від «IFC» підуть на закупівлю нових тролейбусів з автономним ходом, електробусів та зарядних станцій до них, реконструкцію тягових підстанцій, спецтехніку для електротранспорту та обслуговування автодоріг, благоустрій парку Трудової слави, реконструкцію автодороги по вул. Тиражна, а ще датчики для системи LoRaWAN. Ця система використовується для відстежування зайнятості паркомісць для авто в режимі реального часу.
Розумне місто, модернізація центру обробки та зберігання даних
«Під поняттям «розумне місто» розглядається місто, де гармонійно поєднано інтереси громадян, бізнесу та влади завдяки використанню сучасних новітніх технологій та різноманітних розумних рішень задля вирішення нагальних проблем та оптимізації процесів муніципального управління» – йдеться у програмі
Для повноцінної реалізації системи «розумне місто» необхідна побудова мережі Інтернет-речей: сенсорів та датчиків, які будуть накопичувати великі дані (Big Data). Саме це планують і зробити за кошти програми. А на сьогодні у місті вже функціонує ряд електронних сервісів: від подачі петиції до реєстрації місця проживання. Усі послуги та інформація про них доступні за посиланням: https://zp.gov.ua/uk/page/e-services
Після встановлення необхідних датчиків і сенсорів очікується:
Скріншот із сайту запорізької міської ради
Вартість: 149 млн 835 тис. грн
Електронні табло
«Недостатня кількість інформаційних електронних табло, які інформують громадян про рух громадського транспорту, спричиняє незручність для пасажирів на зупинках, що не мають доступ до мобільного додатку» – у міській раді також визнають цю проблему, тому планують облаштувати більше зупинок цими табло. Цим, міські посадовці хочуть підвищити якість надання транспортних послуг.
Вартість: 4 млн 007 тис. грн.
Оновлення електротранспорту
Як прописано у програмі, у міста є 54 тролейбуси, але 43 з них вже відпрацювали свій термін експлуатації (10 років), і така ситуація призводить до ряду проблем, пов’язаних з обслуговуванням застарілої техніки. До того ж місто потребує більшу кількість електротранспорту задля оптимізації інтервалів руху та безпеки пасажирів. Щоб подолати ці проблеми, та забезпечити місто екологічним громадським транспортом, планують придбати нові тролейбуси з автономним ходом та створити 3 нових тролейбусних маршрути: сполучити Південний мікрорайон з Космічним, БК «ЗАлК» – вокзал Запоріжжя – 1, ТЦ «Епіцентр» – Академіка Александрова.
П’ять таких тролейбусів з автономним ходом вже курсує Запоріжжям.
Окрім тролейбусів, місто розраховує на електробуси, якими хочуть замінити дизельні автобуси. Електробусів буде всього 8, і запустити їх планують на 18 та 39 маршрути.
Вартість: 269 млн 837 тис. грн.
Таку модель електробусу виготовляє львівський завод «Електрон», які курсують нині декількома містами України. Але від якого саме виробника може очікувати електробуси Запоріжжя поки невідомо.
Спеціальна техніка
Це стосується обслуговування електротранспорту. Річ у тім, що для ремонту колій, контактних мереж, підземних кабельних мереж, необхідні екскаватори, автовишки та пересувна електролабораторія. Враховуючи застарілість та незадовільних технічний стан наявної техніки запланували придбати нову. Це має дозволити заощадити споживання палива до 15-16%, підвищити ефективність роботи та скоротити час на ліквідацію аварійних ситуацій на кабельних мережах та електротранспорті.
Вартість: 21 млн 160 тис. грн.
Тягові підстанції
Для надійної роботи електротранспорту мають реконструювати 5 тягових перетворювальних підстанцій:
При реконструкції планують замінити системи телеуправління, телевимірювання, телесигналізації, а також замінити старі електромеханічні пристрої на новітню систему SCAD.
Вартість: 211 млн 801 тис. грн.
Спецтехніка для прибирання
Запоріжжя поки навіть не претендує на звання чистого міста. Якщо відкинути заводські викиди в атмосферу, по міським дорогам часто можна помітити насипи з пилу та іншого сміття. А в зимовий період не завжди комунальні служби вчасно встигають очистити дороги від снігу. Як стверджується у програмі, дефіцит спеціальної техніки становить 149 одиниць, бо відповідно до розрахунків, потреба у техніці складає 228 одиниць, але зараз у наявності лише 79. Тому, місту планують докупити вакуумні підмітальні машини, механічні підмітальні установки та комбіновані дорожні машини, з різним додатковим устаткуванням.
Так виглядає техніка, яку планують закупити.
Вартість: 315 млн 457 тис. грн.
Екологічний парк
Парк «Трудова Слава» суттєво видозміниться. А на його базі хочуть створити сучасний екологічний парк, в якому проведуть реконструкцію. В процесі мають :
А для постійного обслуговування території парку також планують придбати спецтехніку:
Вартість: 103 млн 779 тис. грн.
Раніше, в цьому парку вже проводили реконструкції
Реконструкція вулиць та доріг
За кошти програми планують відремонтувати дорогу по вулиці Тиражній, яка є в’їздом у місто зі сторони м. Дніпра. В цей ремонт входить влаштування двошарового асфальтобетону, автобусні зупинки та пішохідні підходи до них, облаштування пішохідних переходів, реконструкція зовнішнього освітлення, реконструкція мереж водопроводу та теплотраси, які потрапляють в зону будівництва, а також вирубка та кронування дерев.
Вартість: 102 млн 667 тис. грн.
Загальний кошторис програми сягає 35 млн євро, або 1 млрд 178 млн 548 тис. грн, які беруть у кредит на 13 років.
Антон Літвіненко, журналіст мережі центрів громадського контролю «Дій!»
__
Публікація створена у рамках проекту центрів громадського контролю «Дій!» – проект, який реалізовується у 5-ти містах України (Тернопіль, Вінниця, Запоріжжя, Краматорськ, Маріуполь) за фінансової підтримки чеської організації People in Need, Міністерства закордонних справ Чеської Республіки у рамках програми «Transition Promotion Program» та Посольства Королівства Нідерланди в Україні. Зміст цієї статті є авторським та не обов’язково збігається з позицією донорських організацій.
Для здійснення благодійного платежу на користь ГО “ДІЙ-Тернопіль” перейдіть за посиланням
https://api.fondy.eu/s/ehV02qKDw?_ga=2.77068060.863014627.1607679474-880978449.1607441551