10 грудня 2020 року, у Тернополі відбулися громадські слухання бюджету Тернопільської міської територіальної громади на 2021 рік.
На засіданні презентували проєкт бюджету Тернопільської міської територіальної громади на 2021 рік, а також проєкт Програми економічного та соціального розвитку Тернопільської міської територіальної громади на 2021 – 2022 роки.
Попри онлайн-формат заходу, у зв’язку із карантинними обмеженнями, представники громадськості мали змогу висловити пропозиції та задати актуальні запитання.
РОЗВИТОК ПІДПРИЄМНИЦТВА
У процесі обговорення бюджету, особливий інтерес виник до сфери підприємництва. Відтак, підприємці у 2021 році, за бюджетні кошти зможуть брати участь у 2-х конкурсах з вдосконалення професійної майстерності. На це заплановано 40,0 тис. грн.
Крім того, 439,2 тис. грн. планують виділити на організацію роботи «Тернопільського молодіжного стартап-центру», який має на меті популяризувати молодіжне підприємництво, сприяти створенню сприятливих умов для розвитку малого та середнього бізнесу серед тернопільської молоді, а також підвищувати конкурентоспроможність міста шляхом запровадження новітнього підходу стимулювання місцевого економічного розвитку «Стартап-вікенд».
ТЕРМОМОДЕРНІЗАЦІЯ ТА РЕМОНТ БУДІВЕЛЬ
У бюджеті на 2021 рік передбачено кошти на капітальний ремонт житлового фонду, термомодернізацію будівель житлового фонду, капітальний ремонт та реконструкцію об’єктів шляхомостового господарства, на капітальний ремонт тротуарів, тощо. Але у титульних списках не деталізовано об’єкти. Це підмітила представниця ГО «Тернопільський центр реформ» – Іщенко М.
Проте, заступниця міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради – Вікторія Остапчук, пояснила, що пооб’єктно ремонти на тих чи інших вулицях деталізуються в титульних списках за погодженням з постійною профільною комісією та затверджуються рішенням виконавчого комітету вже після прийняття рішення про бюджет. З ними можна буде ознайомитися на сайті міської ради та в пресі.
Також, на 2021 рік заплановані видатки на капітальний ремонт будівель дитячих садочків № 1, 2, 4, 6, 9, 10, 15, 16, 19, 21, 23, 25, 30, 31, 34, 36, 38 від 5 до 200,0 тис. грн. Представниця громадськості Марія Карабин підмітила, що за такі суми капітальний ремонт зробити неможливо, а якщо це розробка проектної документації, то чому стаття видатків називається «капітальний ремонт.
На це запитання відповіла начальниця Управління освіти і науки – Ольга Похиляк.
«У додатку № 6 проекту бюджету громади на 2021 рік в більшості дитячим навчальним закладам міста заплановані кошти на «придбання основних засобів». Цих коштів достатньо для того, щоб частково здійснити ремонт будівлі, наприклад, ремонт 1 або 2 груп, коридора або придбати основні засоби (електроплитка, електром’ясорубка, пральна машина, тощо)».
ЗАХОДИ З ЕНЕРГОЗБЕРЕЖЕННЯ
Також, виникли і запитання з приводу заходів з енергозбереження, адже на 2021 рік у бюджеті передбачено виділення коштів:
Проте всі три пункти – без деталізації. Громадська представниця Ірина Шевченко попросила вказати у бюджеті посилання на них або викласти їх в додатках.
Вікторія Остапчук, зазначила, що головними розпорядниками цих коштів є УЖКГ, управління освіти. Тому, деталізувати витрати по кожному проекту не мають можливості. А у випадку, якщо запитувач хоче щось конкретизувати, то необхідно прийти безпосередньо до розпорядника бюджетних коштів.
РЕКУЛЬТИВАЦІЯ ЗЕМЕЛЬ
На 2021 рік у бюджеті передбачено 1,5 млн грн. на рекультивацію земель кварталу садибних житлових будинків по вул. Микулинецькій, загальна вартість цього об’єкту 45,0 млн. грн. Представниця ГО «Тернопільський центр реформ» Марія Іщенко задала запитання, що це за об’єкт, чи він важливий і чому на нього закладають так мало коштів.
Наталя Кабанова – заступниця начальника відділу головний бухгалтер УЖКГ зазначила, що даний об’єкт – це землі учасників АТО, а кошти закладають туди ще з 2015 року.
Окрім запитань, поступила й пропозиція від Лілії Вовок – депутатки міської ради, представниці ГО «Тернопільський центр реформ». Представниця громадськості запропонувала у пояснювальній записці до проєкту рішення про бюджет включати не лише обґрунтування дохідної частини бюджету, а й детальне пояснення витрат. Це підвищить прозорість та допоможе мешканцям більше його розуміти.
Заступник міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради відмітила, що всі пропозиції, зауваження взяті до уваги та будуть передані на розгляд профільних комісій і при можливості будуть враховані при затвердженні бюджету на 2021 рік .
Довідка: Центр громадського контролю «Дій!» – проект, який реалізується у 5-ти містах України (Тернопіль, Вінниця, Запоріжжя, Краматорськ, Маріуполь) за фінансової підтримки чеської організації People in Need, Міністерства закордонних справ Чеської Республіки у рамках програми «Transition Promotion Program» та Посольства Королівства Нідерланди в Україні. Зміст цієї статті не обов’язково збігається з їхньою позицією.
Для здійснення благодійного платежу на користь ГО “ДІЙ-Тернопіль” перейдіть за посиланням
https://api.fondy.eu/s/ehV02qKDw?_ga=2.77068060.863014627.1607679474-880978449.1607441551