У попередній частині ми ознайомилися з таким інструментом участі як громадські слухання. Але кожна громада сама визначає порядок їх організації. Розповідаємо, який алгоритм дій визначає Положення в Маріуполі.
Керуємося наступними документами:
Аби ініціювати слухання, варто зробити наступні кроки:
Зібрати підписи. Ініціювати громадські слухання можуть:
Написати звернення. Зразок шукаємо тут.
При написанні будь-якого звернення варто ознайомитися із Законом Про звернення громадян, аби дізнатися свої права.
У зверненні треба вказати предмет громадських слухань, дату та місце слухань, перелік посадових осіб, яких ініціатори бажають запросити, перелік осіб, що можуть пропонуються до оргкомітету* (до 7 осіб) або до експертної групи, контактні дані представника ініціаторів, за необхідності можна долучати документи, що можуть бути використані під час слухань.
*Оргкомітет відповідає за роздаткові матеріали під час слухань та складання проектів підсумкових документів слухання – звернень, пропозицій, висновків і т.д. Також готує порядок денний слухань та регламент. Складається з депутатів, службовців, фахівців з тематики слухань. Якщо оргкомітет не створено, за це відповідає профільний структурний підрозділ або уповноважений виконавчий орган у співпраці з ініціатором слухань.
Звернення писати на міського голову. Протягом 5 днів у міськраді мають зареєструвати ініціативу, або ж повернути для виправлення недоліків, або ж відмовити.
Підстав для відмови тільки дві – питання не відноситься до відання місцевої влади або суб’єкт не наділений правом ініціювати громадські слухання.
Повернути для усунення недоліків можуть з двох причин: неправильно оформлене звернення або ж зібрана недостатня кількість підписів. Недоліки усунути треба упродовж 5 днів після отримання, інакше звернення не буде розглянуто.
Взяти участь у підготовці слухань.
Дата слухань має може бути скоригована місцевою владою за умови погодження з ініціаторами, але не пізніше 14 днів від запропонованої. Підготовкою займається профільний структурний підрозділ у співпраці з організатором. Мер дає доручення формування розпорядження з підготовки проекту громадських слухань – упродовж 5 днів від дати реєстрації правильно оформленого звернення. Розпорядження публікується протягом 5 днів з дати його видання на сайті міськради у розділі Громадські слухання. У той же час не пізніше 7 днів до самого слухання. Шукати розпорядження тут.
Ініціатори мають бути поінформовані, як і посадові особи, представники КП чи організації, чия участь є обов’язковою. Поінформованою має бути і громада – через публікацію розпорядження про слухання, через публікації на сайті міськради, ЗМІ, соцмережах та ін. Повідомлення має містити вичерпну інформацію про час, місце, ініціаторів, тему та локацію, де можна знайти матеріали слухань.
Участь у слуханнях є обов’язковою для ініціаторів, авторів нормативних актів, що обговорюються, та чиновників, яких стосується слухання. Втім, їх відсутність не може бути підставою для перенесення слухання чи визнання їх недійсними.
Неправомочним слухання може бути визнане, якщо чиновників або представників організацій чи юросіб, чиєї діяльності стосується питання слухання, складають більше 50% учасників слухань.
Слухання ініціатори можуть провести самостійно, якщо мер упродовж 5 днів від реєстрації звернення не прийняв рішення про розробку проекту слухань. Ініціатор сам визначає дату і місце слухань і повідомляє про них місцеву владу не пізніше, ніж 5 робочих днів до слухань.
Як мають відбуватися слухання, у наступному матеріалі.
Читайте також: Громадські слухання в Маріуполі. Як ініціювати. Ч.1.
Для здійснення благодійного платежу на користь ГО “ДІЙ-Тернопіль” перейдіть за посиланням
https://api.fondy.eu/s/ehV02qKDw?_ga=2.77068060.863014627.1607679474-880978449.1607441551