Конституція України наголошує, що єдиним джерелом влади є народ. Владу народ здійснює безпосередньо чрез органи державної влади та органи місцевого самоврядування. Але що робити, якщо влада приймає рішення, які не задовільняють громадян, чи ігнорує нагальні проблеми? Користуватися інструментами впливу на владу. Насправді арсенал інструментів демократії доволі розлогий, тож озбрюємось знаннями. Розпочнемо з громадських слухань, як з їх допомогою впливати на місцеву владу.
Вивчаємо законодавство
Перше посилання, яке варто запам’ятати, – закон Про місцеве самоврядування, стаття 13. Вона визначає право громади проводити громадські слухання. Це зустрічі з депутатами та місцевими чиновниками, під час яких містяни можуть порушувати питання та вносити пропозиції щодо питань місцевого значення.
Усі пропозиції обов’язково (!) мають бути розглянуті ОМС (органами місцевого самоврядування).
У законі вказано, що порядок організації громадських слухань має бути визначений у Статуті громади. Маріупольська територіальна громада поки що Статуту не має, але у наявності Положення про громадські слухання в місті Маріуполі, затверджене у липні 2018-го. Документ шукаємо тут.
Також варто знати про Постанову Кабміну, яка визначає порядок слухань щодо питань розробки проектів містобудівної документації – це коли порушуються питання генерального планування міста, планів зонування, планів територій. Постанова тут.
Слухання чи обговорення?
Громадські слухання не варто плутати з громадськими обговореннями. Другі, як інструмент, визначені тільки у Постанові Кабміну від 29 червня 2011 р. N 771. І стосуються лише питань, які стосуються довкілля.
Слухання можуть бути формою обговорень, але не навпаки. Головна різниця – коло питань, що порушуються.
Слухання – щодо будь-якого питання місцевого значення, обговорення ж – щодо прийняття рішень, які можуть впливати на довкілля.
Слухання можуть ініціювати громадяни, громадські організації, місцева рада або мер. Обговорення ініціюють тільки представники влади або замовник проекту рішення.
Чи за адресою?
Перш ніж ініціювати громадські слухання, варто перевірити, чи належить питання до компетенції місцевої влади. Звертаємось до закону Про місцеве самоврядування, де повноваженням окремих гілок місцевої влади присвячені окремі розділи. У документі можливий пошук за окремим словом, тож вводимо цікавий нам запит “тариф”, “бюджет”, “транспорт”, “освіта”, “екологія” абощо і шукаємо відповіді у статтях закону. Посилання на окрему статтю закону надасть більшої ваги вашому запиту на громадські слухання та вбереже від відхилення звернення на слухання.
Навіщо це все? Слухання можуть проводитися щодо питань, які стосуються інтересів мешканців всього міста, та інтересів частини мешканців, що представляють вулицю, район, квартал і т.д. Тож якщо виникла проблема, за вирішення якої відповідає місцева влада, ви можете ініціювати громадські слухання та за їх результатами відправити до місцевої влади колективну резолюцію з пропозицією вирішення проблеми.
У наступному матеріалі покрокова інструкція.
Для здійснення благодійного платежу на користь ГО “ДІЙ-Тернопіль” перейдіть за посиланням
https://api.fondy.eu/s/ehV02qKDw?_ga=2.77068060.863014627.1607679474-880978449.1607441551