Відмова у громадських слуханнях. Що робити?
У березні 2019 року в Маріуполі ГО Ініціативна група Разом подала ініціативу про громадські слухання з питання тарифів на проїзд у транспорті. Нагадаємо, що тоді тариф підвищили з 6 до 8 гривень. Але слухання не відбулися. Влада знайшла неточності у оформленні звернення та заявила, що запропонований предмет слухань не належить до відання місцевого самоврядування. Чи правомірною була відмова міськради та чи можна було ще щось зробити? Розбиралася координаторка Дій-Маріуполь, юрист Ванда Вєровська.
Для початку треба знати, що, крім Кабміну, ціни та тарифи регулюють і інші органи, а саме Рада міністрів Автономної Республіки Крим та органи місцевого самоврядування.
Відправною точкою нашого аналізу будуть закони: Про місцеве самоврядування, Про звернення громадян та безпосередньо наше локальне Положення про громадські слухання в Маріуполі (Далі- Положення).
У своїй відмові міськрада посилається на статті Положення та відповідає наступне:
Але відмова є формальною, і ось з яких обставин. По-перше, ММР умисно невірно посилається на п.5 ст. 8 Положення, відповідно до якого відмовити у реєстрації звернення можна, якщо предмет слухань не є компетенцію місцевої влади. Але звертаємося до закону Про органи місцевого самоврядування, Глава 2, ст. 28, п.2 (Повноваження в галузі бюджету, фінансів і цін) і бачимо, що:
що власними (самоврядними) повноваженнями виконавчих органів сільських, селищних, міських рад є:
2) встановлення в порядку і межах, визначених законодавством, тарифів на побутові, комунальні (крім тарифів на теплову енергію, централізоване водопостачання та водовідведення, перероблення та захоронення побутових відходів, які встановлюються національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг), транспортні та інші послуги.
Крім того, в подальшому ММР вказує наступні обставини як привід для відмови:
Тут ми звертаємося знову до Положення, де бачимо, що ініціювати слухання в Маріуполі, в тому числі, можуть або 75 повнолітніх громадян, або три громадські організації. До звернення про слухання, окрім підписів фізичних осіб та членів територіальної громади, було додано перелік громадських організацій в кількості, що передбачена п.3 ст. 6 Положення.
Тобто, не зважаючи на те, що з 75 осіб, які можуть бути ініціаторами слухань, 4 виявилися неповнолітніми, як стверджується у відповіді міськради, у ММР було достатньо підстав для призначення громадських слухань.
ММР має три варіанти рішень стосовно звернення про слухання:
1) Зареєструвати ініціативу щодо проведення ГС;
2) Повернути письмове звернення для усунення недоліків;
3) Відмовити у реєстрації ініціативи щодо проведення ГС;
Відмова може бути лише в разі (ч.5 ст.8):
– Запропонований предмет ГС, не належить до відання ОМС (це питання ми з’ясували вище, тарифи на транспортні послуги відносяться до відання ОМС);
– Звернувся суб’єкт, не наділений правом звертатися з ініціативою щодо проведення ГС.
Хоча в Положенні немає вказівок, хто не наділений правом ініціювати слухання, із статей про вимоги до ініціаторів можна зробити висновок, що це можуть бути особи, які неповнолітні та не є членами територіальної громади Маріуполя.
Що до повернення звернення для усунення недоліків, то мається на увазі недотримання вимог до оформлення звернення, передбачених законом Про звернення громадян і ст.7 Положення. Ст.5 закону Про звернення громадян визначає вимоги до звернення:
У зверненні має бути зазначено прізвище, ім’я, по батькові, місце проживання громадянина, викладено суть порушеного питання, зауваження, пропозиції, заяви чи скарги, прохання чи вимоги. Письмове звернення повинно бути підписано заявником (заявниками) із зазначенням дати. В електронному зверненні також має бути зазначено електронну поштову адресу, на яку заявнику може бути надіслано відповідь, або відомості про інші засоби зв’язку з ним. Застосування електронного цифрового підпису при надсиланні електронного звернення не вимагається.
У зверненні ГО Разом дійсно відсутня дата, але в даному випадку це є підставою для повернення звернення для усунення недоліків.
Відповідно до п.4 ст. 8 ММР рада повинна була повернути письмове звернення для доопрацювання. І тільки у разі, якщо недоліки в цей строк не було усунуто, залишити звернення без розгляду. А отже, в даному разі ММР використала формальні підстави для відмови в ініціюванні ГС щодо перегляду тарифів на транспорт.
Як реагувати у подібних випадках?
Стаття 7 Положення визначає, що повідомлення про ініціативу щодо проведення громадських слухань вноситься на ім’я міського голови у вигляді письмового звернення, оформленого відповідно до вимог, передбачених законом Про звернення громадян.
Стаття 3 закону Про звернення громадян вказує, що під зверненнями громадян слід розуміти викладені в письмовій або усній формі пропозиції (зауваження), заяви (клопотання) і скарги. Нам цікаве визначення заяви:
Заява (клопотання) – звернення громадян із проханням про сприяння реалізації закріплених Конституцією та чинним законодавством їх прав та інтересів або повідомлення про порушення чинного законодавства чи недоліки в діяльності підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, народних депутатів України, депутатів місцевих рад, посадових осіб, а також висловлення думки щодо поліпшення їх діяльності. Клопотання – письмове звернення з проханням про визнання за особою відповідного статусу, прав чи свобод тощо.
Таким чином звернення ГО Разом є заявою, а тому відмова в реєстрації цього звернення могла би бути оскаржена у суді. Для цього треба звернутися до суду з позовом про оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень.
Також можна подати скаргу до органу чи посадової особи вищого рівня.
Крім вищого органу, скарга може подаватися до органу, який контролює дотримання закону Про звернення громадян, а саме до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини.
Наостанок додамо, що такий досвід не повинен демотивувати. Продуктивний діалог із владою можливий не тільки за наявності інструментів демократії, а і наполегливості громадян.
Для здійснення благодійного платежу на користь ГО “ДІЙ-Тернопіль” перейдіть за посиланням
https://api.fondy.eu/s/ehV02qKDw?_ga=2.77068060.863014627.1607679474-880978449.1607441551