Хороша новина – “Метінвест” вирішив перенести забудову вишу в інше місце, про що повідомлено на офіційному сайті компанії. А, отже, громада Маріуполя захистила старовинний Міський сад. Це вдалося не тільки завдяки єдності маріупольців, але і грамотному використанню ними інструментів демократії.
Згадуємо, які саме інструменти використовували маріупольці.
Проекти рішень. Кожен має право переглядати проекти рішень та ухвалені рішення. Але що з того? Закон вимагає, щоб проекти публікували не пізніше, ніж за 20 днів до їх прийняття. Щоб громадяни могли внести свої пропозиції. Так, проекти рішень можна не тільки читати та коментувати, але і змінювати. У разі недотримання цього терміну можливо скасувати навіть ухвалене рішення. Будь-які проекти рішень шукати тут mariupolrada.gov.ua: Головна – Прозоре місто – Документи Маріупольської міської ради – Проекти рішень міської ради.
Так спірний проект рішення про зміну цільового призначення ділянки для МетінвестПолітехніки депутати міської ради зняли з розгляду на четвертій сесії, та не наважилися виносити на 5-ій, розділивши її на два пленарних засідання. Друге засідання, до речі, завтра 15 квітня о 10.00.
Важливо, знати, що автор проекту рішення має розглянути пропозиції на засіданні постійної депутатської комісії або на сесії. Постійні комісії, як і сесії – відкриті. Їх відвідування громадою важливо, оскільки саме під час засідань постійних комісій депутати обговорюють питання детально.
Саме під час засідань постійних комісії у депутатів і виникли питання щодо планів ТОВ МетінвестПолітехніка – презентація проекту не була вичерпною. Записуватися на постійні комісії можна у розділі Головна – Міське самоврядування – Депутатський корпус – Постійні комісії.
Завдяки аналізу прийнятих рішень маріупольцям вдалося і з’ясувати, яким чином земля, на якій був розташований літній кінотеатр, припинила належати парку. Про цей ланцюг прийняття рішень писав депутат Сили людей Олег Харченко.
Сесії — це також інструмент впливу громадян на владу. Сесії можна не тільки переглядати по телевізору або на Ютубі, в них можна приймати участь і досить активну. Можна і треба обговорювати проекти рішень і пропонувати свої зміни для їх покращення. Саме під час сесії маріупольцям вдалося зачитати звернення громадськості до депутатського корпусу – проти розгляду питання МетінвестПолітехніки.
Ми часто обговорюємо в соцмережах, що у місті безлад, але в чиновників буде одна відповідь – до нас ніхто не звертався. Ефективніше скористатися інструментом участі – написати звернення. Це може бути пропозиція (зауваження), заява (клопотання) або скарга. Офіційний лист дієвіше за коментарі, бо на них влада має дати аргументовану відповідь. У даному випадку громадські організації Маріуполя писали звернення не тільки до депутатського корпусу міськради, але і Мінкульту та Донецької ОДА.
Будь-який громадянин може писати запити до влади відповідно до Закону “Про доступ до публічної інформації”. Відповідь – впродовж 5 робочих днів, або 20, якщо обсяг інформації завеликий, то ж, відправляти рекомендовано декілька коротких запитів.
Через запити маріупольці з’ясовували деталі запланованого проекту будівництва.
Громадські слухання — не треба чекати, поки влада запросить вас на них. Можливо, слухання і відбудуться, але владі завжди зручніше із своїми прихильниками. Тож будьте певні, що питання заслухають, підтримають і потім відзвітують про підтримку активних громадян. Громадські слухання можна і треба ініціювати! Треба тільки створити колективну резолюцію з пропозиціями вирішення і відправити листа місцевій владі. Що і зробили маріупольські громадські організації. Зазначимо, що строки для відповідного розпорядження міського голови щодо слухань вже вийшли – ініціатива була зареєстрована 5 квітня, доручення міський голова має дати упродовж 5 днів від дня реєстрації ініціативи. Хоча МетінвестПолітехніка оголосив про намір змінити локацію для будівництва, порядок денний сесії все ще не оновлено. Остаточно про неактуальність слухань можна буде сказати після початку засідання міської ради.
Електронні петиції — зручний спосіб впливу на владу. Треба тільки описати проблему так, щоб вона зацікавила та збентежила інших, і вони підписалися під вашою петицією. Доля найстарішого парку міста не лишила осторонь маріупольців. Вже за першу добу маріупольці зібрали 250 підписів під петицією Руки прочь от Городского сада. Влада відповіла, що ділянка не належить до території парку, але, як ми писали вище, маріупольці змогли відслідкувати шлях, як ділянка втратила свій комунальний статус, то ж петиція мала, принаймні рушійний ефект для подальшого розслідування.
Мітинг, демонстрація, пікет, марш, пробіг, збори – все це може організувати будь-який громадянин, головне збиратися без зброї. Пам’ятайте, що місцева влада не може затверджувати будь-які положення, що обмежують громадян у праві на мирні зібрання, встановлювати, наприклад, терміни подачі повідомлення про них чи конкретні місця. Достатньо просто повідомити міську раду чи поліцію напередодні зібрання, що ви плануєте мітинг, та зазначити час, місце і орієнтовну кількість учасників.
Це і зробили маріупольці аж тричі – пікетували у Міському саду та під будівлею міськради. За результатами мітингів збирали підписи для звернення до депутатського корпусу.
***
Остаточно радіти маріупольцям можна буде тільки після завершення другого пленарного засідання 5 сесії, що відбудеться завтра 15 квітня о 10:00. На сайті міськради порядок денний засідання не оновлений, то ж скандальний проект рішення 72 все ще офіційно планується розглянути. Маріупольцям варто не втрачати пильність та слідкувати за засіданням міськради. В будь-якому разі вже можна сказати, що маріупольці владні впливати на життя у місті.
Публікація створена у рамках проекту центрів громадського контролю «Дій!» – проект, який реалізовується у 5-ти містах України (Тернопіль, Вінниця, Запоріжжя, Краматорськ, Маріуполь) за фінансової підтримки чеської організації People in Need, Міністерства закордонних справ Чеської Республіки у рамках програми «Transition Promotion Program». Зміст цієї статті є авторським та не обов’язково збігається з позицією донорських організацій.
Для здійснення благодійного платежу на користь ГО “ДІЙ-Тернопіль” перейдіть за посиланням
https://api.fondy.eu/s/ehV02qKDw?_ga=2.77068060.863014627.1607679474-880978449.1607441551
1 Comment
Класно. Дяка!