Дій – Вінниця
Центр громадського контролю «Дій!-Вінниця» проаналізував «Положення про громадські слухання у місті Вінниці»
та дізнався чому у Вінниці мешканці не ініціюють громадські слухання. Щоб організувати загальноміські громадські слухання з ініціативи мешканців необхідно провести збори членів громади, створити ініціативну групу, зібрати 800 підписів з паспортними даними, адресою проживання та реєстрації за два тижні, орендувати за власний кошт залу для проведення слухань, заплатити за розміщення інформації у ЗМІ. Як показує практика, ці вимоги є «непідйомними» для звичайних людей. Детальніше ТУТ.
Також, розробили, надрукували та розіслали безадресною розсилкою «Укрпошти» 10 тисяч примірників буклетів, у яких доступно та покроково роз’яснили вінничанам, що потрібно робити, щоб організувати та провести громадські слухання. Процедура складна, але її можна використовувати або адвокатувати зміни, якщо мешканці будуть обізнані та активні.
Крім того, проаналізували понад 80 проєктів рішень до чергової сесії Вінницької міської ради. За результатами опублікували аналітичний матеріал, у якому є пункт про ігнорування Вінницькою міською радою рішень судів. Детальніше ТУТ.
Дій – Запоріжжя
Весна у Запоріжжі почалась новинами про підвищення проїзду, а березень цього року завершується 5-ю сесією міської ради, на якій депутати мають вирішити чи купувати ряд техніки для комунальних підприємств, подумати над петиціями, а ще вийти з «Міжнародної асамблеї столиць та великих міст», куди входять міста СНД.
Звісно це не все, тож давайте підводити підсумки березня.
На засіданні комітету з питань бюджету, депутати вирішили, що вже час підвищувати вартість проїзду. Тому з квітня 2021-го року пропонують підняти вартість. Поки цього не сталось, а в комітеті роблять підрахунки, активісти центру згадали, що особисто міський голова Запоріжжя, наголошував, що вартість проїзду в основному складається з ціни на паливо, яке сьогодні коштує близько 28 грн за літр. А коли 2 роки назад, ціна палива знижувалась з 32 до 28, вартість проїзду вирішили знизити з 7 гривень до 6. Сьогодні ж це привід для підвищення, хоча вартість пального залишилась тією самою, а у міській раді заговорили про інші чинники підвищення (Детальніше можна ознайомитися ТУТ).
Окрім вартості проїзду, окремо розглянули запорізькі маршрутки та спробували визначити, яке майбутнє у цього виду транспорту. З одного боку масштаби цих перевезень дуже значні і складають приблизно 75% від усіх перевезень у місті, а з іншого, міська влада наче «забула» за маршрутки, зосередившись на комунальному транспорті. Детальніше про транспортну систему міста та роль маршруток у ній, читайте ТУТ.
Під час аналізу закупівель, центр виявив незаконну закупівлю на 50 мільйонів. Мова йде про корпус дитячої лікарні №5. Така масштабна закупівля має обов’язково проводитись за конкурсом, щоб мінімізувати корупційні ризики, та за можливості знайти більш вигідну пропозицію і таким чином зекономити бюджетні кошти. Проте, цю закупівлю замовили без конкурсу, використавши спеціальну постанову Кабінету Міністрів, яка визначає здійснення закупівель за спрощеною процедурою, тобто без проведення конкурсних процедур, якщо ці закупівлі відносяться до боротьби із Covid-19. І навіть якщо сам корпус планують зробити для хворих на Covid-19, то всеодно згідно постанови, будівництво та ремонт приміщень не підпадає під спрощену процедуру. Але цю закупівлю позначали як «боротьба із Covid-19».
Проаналізувавши ряд проєктів рішень до 5-ї сесії міськради, активісти “Дій-Запоріжжя”, у черговий раз виявили стабільне порушення Закону «Про доступ до публічної інформації», згідно якого публікувати проєкти мають не пізніше ніж за 10 днів до сесії, але фактично їх публікують навіть за день до голосування, чим не дають громадськості можливості вчасно ознайомитись з планами міської ради. Тож, ми визначили власний “ТОП – 10 проєктів рішень”, проаналізували загальну суму допомоги з міського бюджету для силових структур, а згодом і окремо проєкти, які не опублікували вчасно.
ДІЙ – Краматорськ
У березні закінчилося голосування за проекти “Громадського бюджету 2021”. Співробітники Центру брали активну участь у підведенні підсумків цьогорічного голосування. За підсумками голосування, для реалізації мешканцями міста було відібрано 10 проєктів: 4 великих та 6 малих. (посилання ТУТ)
Упродовж місяця Центр приймав активну участь в розробці та обговорення проекту “пересадочний квіток”. З 1 квітня краматорчани зможуть їздити громадським транспортом з пересадками, оплачуючи лише одну поїздку (посилання ТУТ).
Ми продовжуємо відстежуватицікаві закупівлі. Наприклад, керівництво міста вирішило перевести кілька шкіл та садиків на охорону через систему сигналізації замість сторожів. Втім, умови тендера підозріло виписані під конкретного учасника. (посилання ТУТ).
Дій – Маріуполь
У березні в центрі уваги спільноти Маріуполя було скандальне питання будівництва приватного вишу від “Метінвесту” в найстарішому парку міста – Міському Саду. Поданий проєкт рішення обурив спільноту і змусив ініціатора будівництва компанію “Метінвест” кинути чимало сил на промоцію ідеї будівництва. Втім, громада Маріуполя не виступала проти самого вишу та інвестицій, людей обурила непрозора схема прийняття рішень та відсутність комунікації із мешканцями. Люди виступили проти будівництва у парку. Через що міська влада оголосила слухання, але замість них провела просту презентацію проєкту без процедури самих слухань (Посилання ТУТ).
Це не влаштувало маріупольців і вони організували мирну акцію протесту, під час якої зібрали більше 800 підписів під ініціативою проведення слухань. Резонанс розсварив депутатський корпус, про що ми писали у матеріалі про засідання постійних комісій. Питання будівництва у Міському саду збентежило депутатів настільки, що п’яту сесію Маріпольскої міськради розділили на два пленарних засідання. А отже, голосування за скандальний проєкт рішення перенесли на невизначений час (Посилання ТУТ).
Втім, це не єдине рішення, яке розглядали депутати, про це ми писали ТУТ.
Дій – Тернопіль
У березні команда Центру громадського контролю “Дій!” у Тернополі плідно працювала з громадами, а саме – 17 березня в Культурному центрі Єловицьких міста Ланівці провели тренінг «Громадський конструктор: Курс побудови активної спільноти у громаді» (Частина 1). До тренінгу доєдналися представники громадських організацій та активні громадяни, які лише планують створення ГО.
Крім того, в березні команда працювала над аналізом проєктів рішень винесених на порядок денний сесії Тернопільської міської ради. З’ясували, що за рахунок програми «Безпечна громада» поліція купувала камери відеоспостереження, оргтехніку, меблі, кондиціонери, конверти, світильники, освітлювальне обладнання, миючі засоби, засоби спеціального захисту, праску, паливно-мастильні матеріали, запасні частини до службових транспортних засобів, здійснювала ремонт автотранспорту, ремонт адміністративних приміщень Тернопільського ВП, а також купувала товарно-матеріальні цінності (двері, замки, вікна, підвіконники та сантехніку, будівельні матеріали) і т.д.
Також, активісти нашого центру уважно вивчили прийняті сесією проєкти рішень та підготували відповідний матеріал. Особливу увагу привернув проект-рішення з приводу відведення гектару землі на березі Івачівського водосховища. В захисній смузі водойми, п’ятеро громадян безкоштовно отримали по 20 соток кожен «для будівництва житлового будинку». Датальніше можна дізнатися за посиланням.
20-21 березня активістки нашого центру стали лекторками вишколу адміністраторів в Пласті. Ірина Шевченко та Марія Іщенко ділилися успішиними кейсами адвокації та написання проєктів, а головне – мотивували учасників до дій! Дізнатися більше можна за посиланням ТУТ.
Публікація створена у рамках проекту центрів громадського контролю «Дій!» – проект, який реалізовується у 5-ти містах України (Тернопіль, Вінниця, Запоріжжя, Краматорськ, Маріуполь) за фінансової підтримки чеської організації People in Need, Міністерства закордонних справ Чеської Республіки у рамках програми «Transition Promotion Program» та Посольства Королівства Нідерланди в Україні. Зміст цієї статті є авторським та не обов’язково збігається з позицією донорських організацій.
Для здійснення благодійного платежу на користь ГО “ДІЙ-Тернопіль” перейдіть за посиланням
https://api.fondy.eu/s/ehV02qKDw?_ga=2.77068060.863014627.1607679474-880978449.1607441551