У квітні мережа центрів ДІЙ продовжувала спостерігати, розповідати, контролювати.
ДІЙ-Тернопіль
Команда «Дій-Тернопіль» провела 5 візитів у закриті установи Тернопілля, саме: Лановецький районний суд, Відділення поліції №3 міста Теребовлі, Тернопільський обласний навчально-реабілітаційний центр, Почаївський психоневрологічний будинок-інтернат та Бережанський психоневрологічний інтернат, відсутнє проведення температурного скринінгу працівників і відвідувачів, контролю за організацією харчування, контролю права на приватність в туалетних кімнатах та інші. Детальніше можна прочитати ТУТ.
Юристка центру взяла участь у І Всеукраїнській міждисциплінарній науково-практичній конференції «ІНКЛЮЗИВНА ОСВІТА: ІДЕЯ, СТРАТЕГІЯ, РЕЗУЛЬТАТ», де виступила із презентацією “Соціальне замовлення як точка доступу до інклюзивної освіти”. Ірина розповіла про досвід адвокації громадських організацій, в яких працювала.
23 квітня відбулася чергова сесія Тернопільської міської ради. Порядок денний налічує 269 проєктів рішень, більшість з яких, вже традиційно – земельні. Команда «ДІЙ-Тернопіль» проаналізувала проєкти рішень та прийняті рішення депутатами.
ДІЙ-Краматорськ
Протягом квітня Центр уважно слідкував за темою можливого підвищення тарифів на проїзд в міському транспорті. Під час різноманітних обговорень перевізники кілька разів змінювали не лише аргументацію, а й бажані тарифи на проїзд. (https://is.gd/aQcFLA, https://is.gd/9HJnUG)
Також в фокусі нашої уваги перебували міські парки, у яких продовжуються масштабні перетворення. Зокрема, ми дізналися, що на реконструкцію “Саду Бернацького” компанія з оточення депутата Максима Єфімова отримає ще близько 12 мільйонів гривень (https://is.gd/56itmh). А ось встановлення найвищего в області прапору України в парку “Ювілейному” буде коштувати ще 12 мільйонів. Й це без благоустрою прилеглої території (https://is.gd/2cVEoL)
Крім того, ми розповіли городянам, як влада збирається заощаджувати бюджетні кошти за рахунок оптимізації лікарень (https://is.gd/yYNdM5) та витрачати їх на муніципальні спортивні клуби (https://is.gd/K1dqLd)
ДІЙ-Вінниця
Проаналізували один з найдієвіших інструментів участі у Вінниці – «Бюджет громадських ініціатив». Цей інструмент місцевої демократії називають бюджетом участі, партисипативним бюджетом, громадським бюджетом. Це інструмент прямої демократії, за допомогою якого мешканці громади залучаються до розподілу частини міського бюджету для поліпшення життя міста. Обсяг цього бюджету визначається щорічно згідно з рішенням міської ради про міський бюджет на поточний рік. Регламентується цей інструмент участі Законодавством України та «Положенням про Бюджет громадських ініціатив м.Вінниці» Цьогорічний конкурс на прийом проектів стартував з першого квітня і триватиме до 15 травня. Усі жителі громади, яким виповнилося 16 років, можуть подати свої ідеї на конкурс. Для цього необхідно заповнити форму проекту та знайти підтримку ініціативи у вигляді десяти підписів однодумців Для реалізації проєктів-переможців у 2022 році, в бюджеті передбачено 10 мільйонів гривень. Вісім мільйонів – планується розподілити на території міста Вінниці, а два мільйони – на приєднані населені пункти. (Деталі тут: https://bit.ly/3fatasV)
Проаналізували 56 проектів рішень, які розглядали депутати вінницької міської ради у квітні. Серед них на засіданні затвердили створення нового комунального підприємства та статут нового дитячого садочку, прийняли інтеркультурну стратегію, поповнили статутний капітал «Вінницяміськтеплоенерго» на 46 мільйонів та затвердили стратегії партнерства між вінницькою міською радою та громадськими організаціями. Також внесли декілька нових об’єктів комунальної власності в перелік об’єктів, які підлягають приватизації. (Деталі тут – https://bit.ly/3tJP5MG і тут – https://bit.ly/3tBzAGN)
ДІЙ-Маріуполь
У квітні команда Дій-Маріуполь слідкувала за продовженням історії із можливою забудовою приватного вишу у старовинному Міському парку. Хороша новина, влада та забудовники дослухалися до громади та прийняли компромісне рішення щодо розташування 12-поверхової будівлі. Ця історія стала взірцем того, як інструменти демократії можуть стати у нагоді громаді. З приводу чого ми написали аналітичний матеріал bit.ly/3y19U9U Втім не можна сказати, що цей досвід місцева влада сприйняла, як позитивний. На засіданні сесії міський голова буквально “затаврував ганьбою” активних громадян, що ті буцімто ледве не лишили місто інвестора. bit.ly/3exAa3T
ДІЙ- Запоріжжя
Квітень для ЦГК «Дій – Запоріжжя» почався із сумної новини про зниження положення обласного центру у рейтингу прозорості та підзвітності міст. Згідно з оновленим рейтингом від «Transparency International Ukraine», у Порівнянні із попереднім дослідженням ( за 2019 рік ), Запоріжжя «просіло» на 9 позицій, опустившисьіз 26-го місця на 35. У міста, за рік погіршились показники у таких напрямках як: інформація про роботу органу місцевого самоврядування, закупівлі, бюджетний процес, фінансова та матеріальна допомога , гранти, антикорупційна політика та професійна етика, комунальне майно, інвестиції та економічний розвиток. Але натомість покращились показники по: доступу та участі, землекористуванню та будівельній політиці, комунальних підприємствах та освіті. А детальніше про це у публікації на нашій сторінці (https://bit.ly/3vCxPdG))
Символічно, що підтверджень погіршень показників у таких категоріях як: «Антикорупційна політика та професійна етика», «Закупівлі», «Бюджетний процес», не потрібно було й довго шукати. На початку року, у місті перестав працювати зручний додаток для відслідковування громадського транспорту «DozorCity». А сталось це через зовсім звичні для Запоріжжя явища. З приватною фірмою, яка обслуговувала цей додаток, та забезпечувала GPS– моніторинг транспорту по підйомній для міста ціні, не захотіли продовжувати співпрацю. Натомість, для цього створили комунальне підприємство «Запорізький центр диспетчеризації громадського транспорту», яке готове виконати усі ці послуги вдвічі дорожче. Ну і про дискримінаційні умови в тендері для підрядників не забули, щоб КП точно виграло цей тендер (https://bit.ly/3xVm3NE).
За квітень проаналізували ряд проєктів рішень. Через постійні перенесення дати сесії, їх накопичилось чимало. Активісти центру вирішили дізнатись, для чого депутати міської ради вирішили звернутись до Президента, Кабінету Міністрів та Верховної ради. Фракція «Європейська Солідарність» у Запорізькій міській раді закликала центральну владу звернути увагу на: «забезпеченість лікарень, належне соціальне забезпечення медичних працівників, залучених до ліквідації епідемії та лікування хворих на COVID-19, прискорити вакцинацію і реально допомогти нашому регіону». А друге звернення полягає у вимозі негайно створити Тимчасову слідчу комісію у Верховній Раді, куди мають увійти представники усіх фракцій. Комісія повинна розслідувати факти, що були оприлюднені у ЗМІ і стосуються можливих протиправних дій посадових осіб, що могли призвести до уникнення кримінальної відповідальності членами «приватної військової компанії Вагнера» та нанесення шкоди національним інтересам України. І хоч функції Запорізької міської ради та її депутатів не мають жодного відношення до справи «Вагнерівців», вочевидь у «ЄС» вирішили просто зайвий раз про себе нагадати. А от у «Слузі Народу», вирішили звернутись з приводу якнайшвидшого прийняття прийняти законопроєктів No5144 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів (щодо встановлення кримінальної відповідальності за колабораційну діяльність)» та No 5143«Про внесення змін до деяких законодавчих актів (щодо забезпечення відповідальності осіб, які здійснювали колабораційну діяльність)». Детально про зміст звернень у нашій статті за посиланням (https://bit.ly/3elANxD).
Проєкт рішення щодо збільшення видатків на освіту і науку на загальну суму 45 млн гривень, винесли на розгляд 5-ї сесії. З цієї суми,за судовими рішеннями, Департамент науки та освіти Запорізької міської ради, має сплатити борг за виконані додаткові роботи у розмірі 7,5 млн фірмам-фігурантам корупційного скандалу Марченка-Пустоварова, а саме фірмам ТОВ «ТД Схід-Капітал» та ТОВ «Стройлидер» (https://bit.ly/3vGvWwu).
Центр продовжує популяризувати інструменти участі серед членів громади. Підготували детальний опис загальних зборів за місцем проживання. За своєю сутністю це дієвий інструмент з широким колом питань, які можна розглянути. Але через застарілий статут громади, є деякі аспекти, на які варто звернути увагу при організації загальних зборів. Детально тут (https://bit.ly/2Sh6xuY).
Проаналізували зміни в програмі охорони пам’яток культури. За 1,3 млн гривень, депутати хочуть встановити спеціальні охоронні дошки, розробити Паспорти опорядження головних фасадів пам’яток культури та містобудування, оновити пошкоджену керамічну плитку на фасадах пам’яток культури та укласти нові договори на охорону. Поки не йдеться мова про реконструкції, але вони вкрай необхідні місту. Адже побачити як розвалюються пам’ятки культури вже можна неозброєним оком, але й дізнатись де саме знаходиться пам’ятка культури теж важко. Тому ця програма більше про інформативність (https://bit.ly/3thYZoK).
У місті все таки підняли вартість проїзду. Фактично недостатньо обґрунтовано, але формальну причину знайшли. Натомість, центр ще раз нагадав громадськості про абсурдність цього рішення, адже ціни на пальне залишились на рівні дворічної давності, а якість перевезень не покращилась, тож петиції від громади за декілька днів вже набрали необхідну кількість голосів для розгляду (https://bit
Для здійснення благодійного платежу на користь ГО “ДІЙ-Тернопіль” перейдіть за посиланням
https://api.fondy.eu/s/ehV02qKDw?_ga=2.77068060.863014627.1607679474-880978449.1607441551