Якщо вам здається, що ви краще б використали бюджетні кошти, скористуйтеся інструментом бюджет участі. Ви можете написати свій проект, який на вашу думку, покращить життя у місті, та подати заявку на його фінансування. Треба тільки зацікавити інших мешканців громади, щоби вони віддали голоси саме за вашу ідею. Увага! Терміни для подачі скоро спливають, тож покваптеся.
Кожного року депутати міськради визначають обсяг громадського бюджету. За законом сума має бути до 1% від загального бюджету, але не менше 7 мільйонів гривень. Бюджет Маріуполя на 2021 рік – 4,6 мільярдів гривень. Один відсоток від цих коштів громади – 46,7 мільйонів гривень. Громадський бюджет Маріуполя все ж не такий великий – усього 10 мільйонів гривень. Але і за ці можливості варто позмагатися.
Нещодавно міська рада Маріуполя оновила положення про Громадський бюджет. Тож, розповідаємо про актуальні вимоги.
Хто може стати автором проекту?
Мешканці Маріуполя, або студенти, що навчаються у Маріуполі, або військовослужбовці, що проходять службу у нашому місті, або зареєстровані у Маріуполі переселенці. Словом, члени нашой громади. І не молодші за 18 років.
Що таке проект та які вони бувають?
Проект – це задум, ідея, план дій або робіт, який можливо реалізувати за кошти громадського бюджету. Він має бути візуалізований – фотографіями, приблизними розрахунками, схемами.
Якщо раніше проекти ділилися на Малі та Великі, то тепер є нові категорії: Освітні проекти та Інші, які в свою чергу поділяються на Малі та Великі.
Освітні проекти – це благоустрій шкіл та дитсадків. Для них виділили на останній сесії 50% громадського бюджету.
Категорія Інші проекти – це тема екології, доріг, пляжів, вуличного освітлення, зон відпочинку, майданчиків і т.д.. Хоча і тут офіційно запровадили спеціальні категорії для комунальних закладів – тільки вже охорони здоров’я, культури та соцзахисту.
На які кошти можна розраховувати?
Бюджет проектів збільшено. Малі проекти (вуличного, районного значення) можуть претендувати на бюджет від 20 тисяч до 300 тисяч гривень. Великі проекти (міжрайонного, загальноміського значення) від 300 тисяч до 600 тисяч.
Читайте також: Громадський бюджет, вакцинація та кредит Водоканалу. VI сесія міськради Маріуполя
Де відбувається конкурс?
Конкурс на проекти відбуваються онлайн на сервісі mariupol.pb.org.ua. Тут можна зареєструвати свій проект або ознайомитися з прикладами інших проектів для натхнення.
Які вимоги?
Об’єкт має стосуватися лише одного об’єкта – вулиці, парку, майданчика чи установи. Не фінансують проект, якщо він передбачає – асфальтування автодоріг, ремонт каналізації чи водопроводу, ремонт під’їздів, потребує розширення штату установи, дублює діючі програми міста чи заплановані заходи розпорядників бюджету, або якщо проект фрагментарний – потребує по його закінченню додаткових дій.
Які терміни?
Терміни для подання проектів змінилися. Тепер їх приймають з 1 квітня по 31 травня. Проект можна подайти або через е-сервіс Громадський бюджет Маріуполя або у паперовому вигляді у ЦНАПі. Оператор ЦНАПу потім завантажить ваш проект у е-сервіс.
Бланки для проекту можна знайти на сайті у розділі Допомога – Бланки для завантаження або у ЦНАПі. До бланку треба буде додати і підписи мешканців, що підтримують ваш проект. Для малого проекту треба 25 підписів, для великого – 50. Якщо у запланованого об’єкта немає адреси, треба додати схематичну карту із орієнтовним розташуванням та площею об’єкту.
Чекаємо на висновки експертів
Але перш ніж почнеться голосування за проекти, вони мають бути відібрані. Протягом 25 днів після подання проекту його перевіряє Експертна рада (складається з громадськості, членів виконавчих органів та депутатів). Проект можуть повернути на виправлення помилок. На це у автора 7 днів, інакше проект відхилять.
Потім проект скеровують до відповідного профільного виконавчого органу, який упродовж 25 днів оцінює можливість його реалізації та вартість робіт.
Всі проекти із висновками профільних виконавчих органів публікують на е-сервісі. Допущені до голосування проекти публікуються як Малі, або Великі.
Агітуємо за свій проект
Голосування за проекти триває 21 день – з 1 по 21 жовтня. Голосувати мешканці можуть на е-сервісі або за допомогою бланків у ЦНАПі. Переможцями стають проекти, що набрали найбільше голосів. Для малих мінімум треба 50 голосів, для Великих – 100, інакше проекти дискваліфікують.
Якщо два проекти набрали однакову кількість голосів, оберуть той, що потребує менше витрат на реалізацію.
Переможців оголошують до 21 листопада. Експертна рада за результатами голосування складає рейтинг проектів та рекомендує їх включити до бюджету міста та Програми соціально-економічного розвитку. Наступного року проекти починають реалізовувати.
Для здійснення благодійного платежу на користь ГО “ДІЙ-Тернопіль” перейдіть за посиланням
https://api.fondy.eu/s/ehV02qKDw?_ga=2.77068060.863014627.1607679474-880978449.1607441551