Місцева ініціатива – це можливість громадянина стати законотворцем місцевого рівня. Завдяки цьому інструменту можна ініціювати проекти рішень, які мають бути розглянуті депутатами на сесії. Але чи працює цей інструмент в Маріуполі? Розглядаємо, в тому числі, досвід маріупольців.
Розробити проект рішення – здається, це складно? Насправді, ні. Усі інструменти участі створені для того, щоб брати участь у місцевому самоврядуванні, щоб у тій або іншій формі мати комунікацію та співпрацю із владою. І місцева ініціатива – один із них.
У місцевій ініціативі можна ініціювати вирішення будь-якої проблеми, яка стосується компетенції місцевої влади. Наприклад, встановлення дитячого майданчика, ліхтарів у темному провулку, благоустрій скверу у вашому районі.
Розповідаємо, які кроки треба зробити.
Вивчаємо закони
Отже, до яких законів звертатися:
Закон України Про місцеве самоврядування, ст.9, ст.25-26
Положення про місцеві ініціативи у місті Маріуполі
Визначте проблему та дізнайтеся, чи відноситься вона до повноважень місцевої влади. Це ви зможете зрозуміти завдяки ст.25-26 ЗУ Про місцеве самоврядування.
Шукайте однодумців
Поділіться своєю ідеєю з іншими та знайдіть однодумців. Ініціативна група має складатися з трьох осіб, якщо питання стосується індивідуальної забудови, і п’ятьох осіб, якщо питання стосується багатоповерхових будинків та інших питань. Кожному члену ініціативної групи має виповнитися 18 років, також кожен має бути зареєстрований у Маріуполі не менш, як один рік.
Розробіть проект рішення
Вимоги до оформлення проекту рішення можна дізнатися у Регламенті міської ради. Шукаємо у Регламенті ст.21 та оформлюємо документ. Бланк є у розділі про Місцеві ініціативи. Якщо виникають складнощі, ознайомтеся з іншими прикладами проектів рішень на сайті міськради у розділі Прозоре місто – Документи маріупольської міськради – Проекти рішень.
Зберіть підписи
Треба 150 підписів повнолітніх членів громади, якщо питання стосується сектору індвидіуальної забудови. Та 300 підписів, якщо питання стосується багатоповерхових будинків та інших питань.
Уточнимо, що членами громади вважаються: мешканці Маріуполя, або студенти, що навчаються у Маріуполі, або військовослужбовці, що проходять службу у нашому місті, або зареєстровані у Маріуполі переселенці.
Підписний лист має містити такі дані: ПІБ, дату народження, адресу реєстрації, номер телефона, підпис.
Реєструємо документ
Зразок бланків (в тому числі і для підписних листів) для місцевої ініціативи шукаємо тут.
Місцеву ініціативу вносять на ім’я секретаря міськради. У бланку Повідомлення: описуємо проблему, що хочемо вирішити; пишемо назву проекту, який підготували; дані членів ініціативної групи; дані уповноваженого представника ініціативної групи.
Потім заповнюємо бланк про згоду на обробку персональних даних. Додаємо підписні листи про підтримку громадян вашої ініціативи (завантажуємо тут ). Додаємо проект рішення та пояснювальну записку (зразок тут – Додаток 5 та 6 ) .
Оскільки Положення було прийняте у 2017-му році і з тих пір не оновлювалося, в ньому для прийому ініціатив вказано управління, якого вже не існує. Втім, вашу ініціативу має прийняти Департамент адміністративних послуг чи підвідомчий йому ЦНАП, або Секретаріат міської ради.
Розгляд місцевої ініціативи
Упродовж 10 днів секретар міськради має забезпечити перевірку поданої ініціативи після чого: подає її на розгляд або повертає із зазначенням причин.
Варіанту повернути на доопрацювання у положенні – немає. Втім у відповідному розділі є ініціативи із позначкою – “повернуто на доопрацювання належним чином”.
Якщо ініціатива скерована на розгляд, вона має розглядатися за участі членів ініціативної групи. Їх за 2 дні обов’язково мають запросити на засідання постійних та тимчасових комісій, де вони мають право на виступ. На розгляд ініціативи у постійних комісій є 30 днів.
Також місцева ініціатива може бути подана як письмова пропозиція, тоді відповідна постійна комісія має підготувати проект рішення.
У разі успішної підтримки або підготовки проекту комісією він має бути винесений на розгляд міської ради, про що обов’язково повідомляється представник ініціативної групи (за 2 дні до сесії). Депутати голосують.
Власний досвід. Що із стадіоном школи на Східному?
З моменту запровадження цього інструменту в Маріуполі подано не так уж і багато ініціатив. У відповідному розділі сайту міської ради опубліковано лише 5 місцевих ініціатив, остання у 2018-му році, більшість з того року так і лишаються “На розгляді”, схоже, у міськраді не дуже опікуються актуальністю інформації цього розділу.
Статус “Виконано” має лише 1 ініціатива, подана ще у 2016 році. Втім, із нею теж не все так просто.
Проект рішення, розроблений Олексієм Леонтьєвим та мешканцями Східного ЖМР.
Мова йде про реконструкцію стадіону школи № 57. Автор ініціативи колишній вчитель музики Олексій Леонтьєв говорить, що стадіон так і не був реконструйований: “Як був розбитий, так і лишився”.
Він розповідає, що ця ідея виникла в нього після трагічного обстрілу Східного району 2015 року:
“Два Гради заціпили школу, один снаряд впав у дворі поряд, другий у фундамент. Вибило скло з вікон, нові швидко поставили. Але стадіон це жах – бігати неможливо, суцільне болото. Говорив тоді із директором школи, організували концерт, зібрали перші підписи.
Пішли до міськради, але отримали відповідь – грошей нема, тоді на відновлення Східного багато вкладали. Коли з’явився сервіс електронних петицій, ця ініціатива була першою, але підписів не зібрала, бо мешканці не чули про це. Тоді організував ще концерт, де мешканці знову зібрали більш ніж 1000 підписів.
І у той час музикальний фестиваль відбувся в Маріуполі – “З країни – в Україну”. Співзасновник цієї фундації Денис Блощинський тоді сказав – дам міні-грант на 60000 гривень, аби щось хороше у місті зробили. Тоді декілька ідей було, але підтримали мою про стадіон 57-ї. Думаю, ну покажу владі, що люди вмотивовані, зробимо самі перший крок. Закупили на ці гроші тренажери вуличні, та з командою феста встановили, я ще свої додав – цемент докупити довелось. Зробили ще один концерт на відкритті майданчика. Потім зробили ініціативну групу та подали місцеву ініціативу, але на жаль, стадіону немає до сих пір.
Стадіон 2021-го року. Фото надане Олексієм Леонтьєвим
Запросили на відкриття тоді чиновників з міської ради. Кажуть: “Стадіону бути!” Та й все. Єдине, що зробили, – поставили там ще тренажери – такі ж, як і ми, тільки в іншому кутку стадіону. А стадіон який був, такий і лишився. На ньому, як бухати, більше робити нічого не хочеться. У нашому районі в принципі локацій для нормального дозвілля немає”.
Чому ініціатива має статус “Виконано”, Олексій не знає. Відповідні запити ми підготували до міської ради. Втім, досвід Олексія не має демотивувати громадян використовувати цей інструмент участі. Низькі показники Маріуполя у використанні цього інструмента не дозволяють точно сказати – місцеві інінціативи не працюють чи просто невідомі маріупольцям як інструмент. У деяких громадах він успішно працює. Так, Інститут “Республіка” у 2018-му році виявив, що найактивнішим користувачем цього інструменту була громада Кам’янец-Подільського. Там подали аж 2429 ініціатив, з них впроваджено міською радою – 821 (34%).
Для здійснення благодійного платежу на користь ГО “ДІЙ-Тернопіль” перейдіть за посиланням
https://api.fondy.eu/s/ehV02qKDw?_ga=2.77068060.863014627.1607679474-880978449.1607441551