Християноцентризм, шкідливість контрацепції та визначення аборту не як штучного переривання вагітності, а вбивства дитини – такими меседжами усіяна книга “Основи сім’ї” Адріана Буковинського. Хоча не усі педагоги проти предмету і стверджують, що все залежить від професійності вчителя.
29 січня 2021 року на сесії міської ради тернопільські депутати проголосували за впровадження програми «Основи сім’ї» для закладів загальної середньої та професійно-технічної освіти (10-11 класи). Та за минулі два роки викладання «Основ сім’ї» в школах України, курс вже встиг «обрости» скандалами. Йдеться про звинувачення автора підручників у дискримінаційних, некоректних і взагалі необ’єктивних висловлюваннях.
Щоб не бути голослівними, наведемо пару цитат із підручника:
«… повторні шлюби є ще менш успішними, ніж перші» (ст.71)
«Любов залишає людину лише тоді, коли вона перестає на неї заслуговувати» (ст. 58)
Зокрема, до Міністерства освіти і науки надійшло декілька колективних звернень батьків та депутатів із проханням провести антидискримінаційну експертизу курсу. У 2020 році експертизу провели та дозволили викладати даний предмет у школі, лише за умови перевидання підручника, коли автор виправить зауваження експертів.
«Там спостерігається християноцентризм, тобто не враховуються інтереси дітей, які, наприклад, інших вірувань. Багато етноцентризму. Взагалі не згадується, що є діти – представники інших націй. Крім того, там лише певна точка зору на ідеал сім’ї», – зазначила експертка та докторка соціологічних наук Ольга Расказова («Українська правда: Життя»)
Інша експертка Олена Стрельник зазначила, що робочі зошити або явно, або приховано транслюють релігійний погляд на сім’ю, що відверто дискримінує представників інших конфесій.
“Якщо автори задекларували б, що це курс з релігійним спрямуванням, то принаймні були би чесними», – додала Олена Стрельник («Українська правда: Життя»).
Більше того, автор утотожнює християнські цінності із загальнолюдськими. Як зазначив експерт та кандидат юридичних наук Володимир Селіваненко: «… є відповідні рішення Європейського суду з прав людини, які говорять, що школа – це не місце для місіонерської діяльності. У школі дітей мають навчати різним поглядам. Так, ми знаємо, що Конституція говорить, що батьки мають право виховувати свою дитину в дусі, який панує в сім’ї, але школа не повинна цього робити» («Українська правда: Життя»)
Крім цього, автор підручника посилається на неперевірені факти. Часто наведені дані або застарілі, або просто сумнівні. Експерти підмітили маніпуляційний характер використання такої інформації, особливо для дітей-підлітків.
Під час прочитання підручників по-особливому привертають увагу теми про контрацепцію та аборти.
«Контрацепція (літ. Conception – зачаття, contra – проти) – це засоби, які мають за мету перешкодити зачаттю дитини… Завдяки контрацепції – сексуальність стає товаром, доступним тоді, коли тільки є бажання» ( А. Буковинський “Основи сім’ї”, 10 клас, ст.108-109).
На думку автора, будь-який вид контрацепції – засіб перешкоджання зачаттю. Автор не говорить про необхідність користування бар’єрними контрацептивами з метою захищення від зараження ВІЛ-інфекцією та усім різноманіттям інфекцій, які передаються статевим шляхом.
Але тут варто згадати статистику. Лише за березень 2021 року в Україні зареєстрували 1 286 нових випадків інфікування ВІЛ-інфекцією, у 419 людей діагностували СНІД, а 161 людина померла від СНІДу, і це лише за березень…( Центр громадського здоров’я МОЗ України).
А за інформацією представництва ЮНЕЙДС, Україна знаходиться на другому місці у Східній Європі та Центральній Азії за кількістю людей, які живуть з ВІЛ, на першому місці – Росія (Громадський простір).
Не можна не згадати і тему про аборти, в якій автор пише, що аборт – це вбивство. Як зазначив юрист Олексій Тараканов «…«аборт – це вбивство» є відвертою неправдою, тому що вбивство юридично можливо лише після народження дитини. Держава дає визначення терміну вбивство, дає визначення, що життя (як життя дитини, людини) охороняється після народження життєздатної дитини» («Українська правда: Життя»).
Варто зазначити, що погляди з приводу «Основ сім’ї» розділилися, частина батьків все ж наполягає на викладанні цього курсу і вважать його необхідним.
Думками про курс поділилася з нами і тернопільська вчителька Оксана Савка. Жінка розповідає, що курс їй дуже подобається, адже дозволяє донести до дітей необхідні знання, про які так часто мовчать батьки.
«Враження від предмету в мене дуже позитивні. Теми – дуже важливі. Мені особисто дуже подобається підрозділ біоетика. І цього року, коли ми проходили природні методи планування, я їм на дошці малювала схеми, а дівчатка підходили і фотографували на телефон. Їх це зацікавило… Я не нав’язую їм своєї думки. Я лише різносторонню подаю інформацію, а вони вже самі вирішують, з чим погоджуватися, а з чим – ні».
Педагогиня додає, що дітям курс до вподоби і за час викладання ані з боку батьків, ані з боку учнів негативу не було, хоча серед учнів є хлопець, який вважає себе атеїстом. А з твердженням, що курс має християнське спрямування та може дискримінувати представників інших релігій, Оксана не погоджується, пояснює: «Все залежить від підходу та професійності вчителя. Важливо працювати з додатковими джерелами, підбирати цікаві матеріали і подавати інформацію різносторонньо, ні в якому разі не нав’язуючи ані своєї думки, ані ще когось».
Через різноманіття думок експертів, педагогів, батьків та самих дітей, можна зробити висновок, що курс «Основи сім’ї» потребує вивчення, аналізу та ретельного доопрацювання відповідно до фахових коментарів.
Авторка: Наталя Небельська, журналістка Центру громадського контролю «ДІЙ!» у Тернополі.
Довідка: Центр громадського контролю «Дій!» – проект, який реалізується у 5-ти містах України (Тернопіль, Вінниця, Запоріжжя, Краматорськ, Маріуполь) за фінансової підтримки чеської організації People in Need, Міністерства закордонних справ Чеської Республіки у рамках програми «Transition Promotion Program» та Посольства Королівства Нідерланди в Україні, Посольства США в Україні. Зміст цієї статті не обов’язково збігається з їхньою позицією.
Для здійснення благодійного платежу на користь ГО “ДІЙ-Тернопіль” перейдіть за посиланням
https://api.fondy.eu/s/ehV02qKDw?_ga=2.77068060.863014627.1607679474-880978449.1607441551