Сьогодні депутати затверджували список присяжних, серед яких опинилася скандальна екс-чиновниця. Зіновія Дмитрієва займала до 2016 року посаду керівника управління освіти, яку лишила за власним бажанням на тлі звинувачень у корупційних схемах. Втім, більшість депутатів міськради виступили за її кандидатуру та відхилили запропоновані правки до проекту рішення – а саме, відмовилися видалити її кандидатуру із списку присяжних. Хто такі присяжні та який вплив вони мають на рішення суду?
Нагадаємо, у 2016 році громадська організація “Разом” писала про можливі корупційні дії чиновниці. За словами Максима Бородіна, Дмитрієва нав’язувала керівникам шкіл та дитсадків певних постачальників продуктів харчування для дітей в обхід тендерних процедур, чим нанесла великих збитків бюджету.
Сьогодні під час сесії Максим Бородін нагадав: “Тоді ми запропонували міському голові ініціювати два службові розслідування – щодо Дмитра Візенкова (питання порушення тендерного законодавства – прим.) та Зіновії Дмитрієвої. Щодо Візенкова розслідування було проведено, за результатами якого наші спостереження були підтверджені. Щодо Зіновії Дмитрієвої міський голова службове розслідування вирішив не ініціювати, їй просто дали піти з посади. Так, підтвердження немає, але будь-який освітянин підтвердить, якою була галузь освіти за Зіновії Дмитрієвої, які черги вишикувалися до її кабінету у її день народження”.
Партія Сила людей надіслала письмову правку до проекту рішення з пропозицією зняти кандидатуру Дмитрієвої зі списку присяжних.
Але проти цієї правки та за кандидатуру Дмитрієвої постали голова партії Шарія Христина Ходаріна, депутат ОПЗЖ Максим Ткач та Валерій Онацький. “Це всього одна людина, можна перетерпіти, мені, може, 20 людей у раді не подобається. Пропоную правку відхилити”, – сказав Ткач. “Я би на місці Дмитрієвої запросила тих, хто пише ці пропозиції, до суду. Добре, що у нас є таке поняття як наклеп та збитки від нього”, – заявила Ходаріна.
Заклики депутатів Сили людей звернути увагу на рептуаційні наслідки такого рішення впливу не мали. Проти запропонованої правки проголосували 30 депутатів, за правку – 6. Після депутати вже прийняли список присяжних – 10 осіб, серед яких Зиновія Дмитрієва позначена, як безробітня пенсіонерка. Також у списку: три голови ОСББ, бухгалтер і механізатор порту, двоє безробітних та два непрацюючих пенсіонера.
Який вплив мають присяжні?
Присяжні – це громадяни, що долучаються до правосуддя. Спільно із суддею вони вирішують усі питання в ході судового розгляду, окрім питання обрання, скасування або зміни запобіжного заходу (це міри, які гарантують, що обвинувачений буду з’являтися у суді, наприклад, утримання під вартою чи домашній арест під заставу).
Присяжні мають право досліджувати усі відомості та докази, задавати питання обвинуваченому, потерпілому, свідкам, викладати окрему думку, якщо не погоджу.ться з думкою більшості суддів.
Вимоги до присяжних визначає закон “Про судоустрій і статус суддів” . Такої вимоги, як доброчесність серед вимог немає, хоча, наприклад, судді щорічно заповнюють декларацію доброчесності.
Присяжним не може стати особа, яка:
Присяжних долучають до розгляду справ як цивільного, так і кримінального судочинства.
У першому випадку це справи, що стосуються:
Справи кримінального судочинства, до якого долучаються присяжні, це злочини, за вчинення яких передбачено довічне позбавлення волі.
Робота присяжних не безоплатна – вони отримують винагороду. Для її розрахунку за основу беруть оклад місцевого судді – у 2020 році він стартує від 63 тисяч гривень – і враховують час, який відпрацював присяжний. Також додатково присяжному можливе відшкодування витрат на проїзд до суду, наймання житла/перебування в готелі, а також виплата добових.
Чи ефективний цей інститут?
Координатор проекту Дій-Маріуполь Ванда Вєровська – практикуюючий адвокат, свого часу була у складі присяжних, та приймала участь у якості захисника у кримінальних справах, у складі суду в яких були присяжні. Тож має свій погляд на цей інститут з декількох кутів зору.
“По-перше, запропонований проект рішення не містить даних щодо основних вимог до присяжних. Прізвищ і роду занять недостатньо, аби судити, чи відповідають ці люди вимогам. По-друге, цей інститут, не дивлячись на його демократичну основу, на практиці, у більшості випадків, є формою, а не змістом. Люди сприймають суд присяжних за кліше голлівудського кіно. Але на практиці присяжні приймають рішення таке ж саме, що і суд. Суд іде на перерву, під час якої суддя розповідає присяжним, яке рішення треба прийняти. Сам інститут присяжних треба вдосконалювати, щоб він працював на користь судочинству”.
Публікація створена у рамках проекту центрів громадського контролю «Дій!» – проект, який реалізовується у 5-ти містах України (Тернопіль, Вінниця, Запоріжжя, Краматорськ, Маріуполь) за фінансової підтримки чеської організації People in Need, Міністерства закордонних справ Чеської Республіки у рамках програми «Transition Promotion Program». Зміст цієї статті є авторським та не обов’язково збігається з позицією донорських організацій.
Для здійснення благодійного платежу на користь ГО “ДІЙ-Тернопіль” перейдіть за посиланням
https://api.fondy.eu/s/ehV02qKDw?_ga=2.77068060.863014627.1607679474-880978449.1607441551