В кінці грудня 2020 року Сутисківська школа- інтернат була перейменована на спеціалізований заклад загальної середньої освіти. Не зважаючи на це, що освітній заклад втратив статус інтернату, на цілодобовому утриманні тут знаходиться близько 80 вихованців. Сьогодні заклад освіти, що знаходиться у колишньому розкішному маєтку графа Гейдена, взагалі опинився під загрозою закриття.
Журналісти «ДІЙ!-Вінниця» у рамках проекту «Моніторинг дотримання прав людини в умовах карантинних заходів із запобігання та поширення COVID-19 у закритих установах Вінницької області» відвідали школу та поспілкувались з керівництвом закладу, медичним персоналом, вихованцями, депутатами сільської ради та народною депутаткою.
Цей заклад раніше перебував на балансі Тиврівської районної ради. Район ліквідували в рамках реформи децентралізації. Тому в січні 2021 року Сутисківська селищна територіальна громада прийняла школу-інтернат на свій баланс. Сутисківська школа- інтернат Тиврівської районної ради була перейменована на спеціалізований заклад загальної середньої освіти 1-3 ступеню смт. Сутиски.
Дітей з інших міст, які тут навчались поступово почали забирати. Вчителі розповідають, що до реформи у навчальному закладі було близько 250 дітей, наразі залишилось лише 190, з них 73 учні знаходяться на цілодобовому утриманні. У школі працює 43 вчителя та 31 технічний працівник. Після зміни власника штат закладу скоротили на 19 людей.
Про ситуацію з запобіганням поширенню СOVID-19 розповіла медична сестра закладу Олена Ковганова.
– Коли виділялись кошти з сільського бюджету на антисептики, паперові рушники та ін. для іншої загально-освтньої школи, то для нас не виділили нічого. Користуємось тим, що приберегли з того, що було закуплено раніше. Я зазвичай завжди приберігаю тому що звикла, що фінансування затримується. А так ми у вересні приходимо на навчання, і у нас все є. Але, що буде настільки туго, ми не знали. Зараз викручуємось зі спонсорської допомоги та власними силами.
За словами медсестри на СOVID-19 перехворіло близько 70 відсотків вчителів . Учні хворіли на багато менше, але за її словами, точних цифр назвати не можна, оскільки не у всіх випадках до закладу приносили підтверджуючі документи.
– Як лікували дітей, які перебувають у закладі на цілодобовому утриманні?
– У випадках підозри захворювання на ГРВІ, не лише на СOVID , температура, нежить, ми робимо все по протоколу. Ми одразу повідомляли сімейного лікаря, повідомляли батьків. Дитина весь цей час знаходилась в ізоляторі. За три години її хтось мусив забрати.
– Чи були випадки, що діти лікувались у закладі?
– Ні, ми не лікуємо дітей . У нас навіть немає ліків ні від кашлю, ні від горла. Лише перша медична допомога. Раніше у нас був лікар, а тепер навіть ліків немає. Хоча раніше ми були гарно забезпечені і могли навіть деякі хвороби лікувати. Лікар оглядала, слухала дітей, призначала ліки, вони були під її наглядом. Відколи введено карантин, цього немає. Ми працюємо лише по протоколу МОЗу.
– Як у вас з вакцинацією?
– Нам поки що на заклад не прийшли вакцини. Кожен працівник індивідуально домовляється зі своїм сімейним лікарем. Усі знають, усі за вакцинацію, але багато хто перехворів, наприклад я, а тому потрібно зачекати певний час перед вакцинуванням. Деякі вчителі уже вакцинувались. В усіх дітей також є сімейний лікар, це обов’язкова умова для навчання в закладі. Ми з цими лікарями постійно співпрацюємо, якусь інформацію надаємо, якусь беремо.
Як взагалі діти сприймають ситуацію з СOVID-19?
– Спочатку було складно. Тримати між дітьми дистанцію, вони хотіли бігати, гратися, не хотіли одягати маски. Але це був такий короткий період. Вони звикли, що дистанцію потрібно тримати. Діти з одного поверху виходять на вулицю одними дверима, з другого – іншими, щоб не було скупчення. На перерву виходять кілька класів, на другу перерву – інші за графіком. По коридорах діти ходять в масках. У них різні гарні маски, і вони себе відчувають «крутими». Масками забезпечують батьки. Психологічно дітям легше, ніж дорослим, вони поступово привчаються і для них це вже стає нормою, вони привчаються жити в такому соціумі.
До серпня 2021 року у бюджеті селищної громади ще закладені кошти на фінансування закладу. Але надалі його планують закрити через брак коштів. Питання про закриття уже виносилось на сесію селищної ради в квітні, але було знято з розгляду.
7 травня вчителі і колишні випускники школи в Сутисках перекрили рух автотранспорту по дорозі, щоб привернути увагу до питання збереження закладу.
У день приїзду журналістів «ДІЙ!-Вінниця», тут також перебували два депутати селищної ради, які виступають за збереження школи та народна депутатка Ірина Борзова.
Як варіант збереження роботи школи, що розглядається – прийняття закладу з комунальної власності Сутисківської селищної територіальної громади у спільну власність територіальних громад сіл, селищ, міст Вінницької області.
Невдовзі має відбутись позачергова сесія Вінницької обласної ради, на якій вирішуватимуть подальшу долю закладу. ЦГК “ДІЙ-Вінниця” уважно слідкуватиме за цією ситуацією.
Публікація створена за фінансової підтримки Європейського Союзу в рамках програми COVID-19 Solidarity Programme for the Eastern Partnership. Зміст цієї статті не обов’язково збігається з їхньою позицією.
Для здійснення благодійного платежу на користь ГО “ДІЙ-Тернопіль” перейдіть за посиланням
https://api.fondy.eu/s/ehV02qKDw?_ga=2.77068060.863014627.1607679474-880978449.1607441551