Оновлений рейтинг прозорості
Квітень Запоріжжя почався із сумної новини про зниження положення обласного центру у рейтингу прозорості та підзвітності міст. Згідно з оновленим рейтингом від «Transparency International Ukraine», у порівнянні із попереднім дослідженням (за 2019 рік), Запоріжжя «просіло» на 9 позицій, опустившись із 26-го місця на 35. У міста, за рік погіршились показники у таких напрямках як: інформація про роботу органу місцевого самоврядування, закупівлі, бюджетний процес, фінансова та матеріальна допомога, гранти, антикорупційна політика та професійна етика, комунальне майно, інвестиції та економічний розвиток. Але натомість покращились показники по: доступу та участі, землекористуванню та будівельній політиці, комунальних підприємствах та освіті. А детальніше про це у публікації на нашій сторінці (https://bit.ly/3vCxPdG). Цьогоріч рейтинг складали за оновленою методологією, основними змінами в оцінювання прозорості стали:
Що стосується методології оцінювання підзвітності, то цього разу її випробували вперше, автори повідомляють, що зареєстровані користувачі онлайн платформи можуть долучитись до оцінювання рівня виконання індикаторів підзвітності та залишити відгуки про результати оцінювання
«Індикатори методології підзвітності сфокусовані на практичних аспектах діяльності ОМС та їхньої співпраці з громадою, як-от доброчесності при проведенні конкурсів на посади й при здійсненні закупівель, можливості реального доступу громадян до засідань ОМС і громадських слухань, детальному звітуванні про ефективність роботи, виявленні й розслідуванні посадових правопорушень тощо. Методологія підзвітності налічує 47 індикаторів у 14 сферах діяльності ОМС» – йдеться в аналітичній доповіді.
Оновлена методологія за посиланням
Порівняння змін
У Запоріжжі відмовились від «DozorCity»
Символічно, що підтверджень погіршень показників у таких категоріях як: «Антикорупційна політика та професійна етика», «Закупівлі», «Бюджетний процес», не потрібно було й довго шукати. На початку року, у місті перестав працювати зручний додаток для відслідковування громадського транспорту «Dozor City». А сталось це через зовсім звичні для Запоріжжя явища. З приватною фірмою, яка обслуговувала цей додаток, та забезпечувала GPS – моніторинг транспорту по доступній для міста ціні, не захотіли продовжувати співпрацю. Натомість, для цього створили комунальне підприємство «Запорізький центр диспетчеризації громадського транспорту», яке готове виконати усі ці послуги вдвічі дорожче. Ну і про дискримінаційні умови в тендері для підрядників не забули, щоб КП точно виграло цей тендер (https://bit.ly/3xVm3NE). Нині відслідковувати місцезнаходження муніципального транспорту, можна у додатку EasyWay, а дізнатись час прибуття на зупинку у Google Maps. Але в цьому сервісі доступні далеко не всі маршрути. Принципово, що має бути обраний найкращий сервіс, за конкурсом, але від конкурсу відмовились, створивши повністю підконтрольне комунальне підприємство.
Міська рада проти «Вагнерівців», збільшення фінансування на освіту і науку та охорона пам’яток культури
Через постійні перенесення дати сесії, їх накопичилось чимало. Центр вирішив дізнатись, для чого депутати міської ради вирішили звернутись до Президента, Кабінету Міністрів та Верховної ради. Фракція «Європейська Солідарність» у Запорізькій міській раді закликала центральну владу звернути увагу на: «забезпеченість лікарень, належне соціальне забезпечення медичних працівників, залучених до ліквідації епідемії та лікування хворих на COVID-19, прискорити вакцинацію і реально допомогти нашому регіону». А друге звернення полягає у вимозі негайно створити Тимчасову слідчу комісію у Верховній Раді, куди мають увійти представники усіх фракцій. Комісія повинна розслідувати факти, що були оприлюднені у ЗМІ і стосуються можливих протиправних дій посадових осіб, що могли призвести до уникнення кримінальної відповідальності членами «приватної військової компанії Вагнера» та нанесення шкоди національним інтересам України. І хоч функції Запорізької міської ради та її депутатів не мають жодного відношення до справи «Вагнерівців», вочевидь у «ЄС» вирішили просто зайвий раз про себе нагадати. А от у «Слузі Народу», вирішили звернутись з приводу якнайшвидшого прийняття прийняти законопроєктів №5144 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів (щодо встановлення кримінальної відповідальності за колабораційну діяльність)» та № 5143«Про внесення змін до деяких законодавчих актів (щодо забезпечення відповідальності осіб, які здійснювали колабораційну діяльність)». Детально про зміст звернень у нашій статті за посиланням (https://bit.ly/3elANxD). На 5-й сесії міської ради усі ці звернення більшість депутатів підтримало, тепер варто чекати офіційної реакції від центральних органів влади.
Прийняли рішення про збільшення видатків на освіту і науку на загальну суму 45 млн гривень. З цієї суми, за судовими рішеннями, Департамент науки та освіти Запорізької міської ради, має сплатити борг за виконані додаткові роботи у розмірі 7,5 млн фірмам-фігурантам корупційного скандалу Марченка-Пустоварова, а саме фірмам ТОВ «ТД Схід-Капітал» та ТОВ «Стройлидер» (https://bit.ly/3vGvWwu).
За 1,3 млн гривень, встановлять спеціальні охоронні дошки, розроблять паспорти опорядження головних фасадів пам’яток культури та містобудування, оновлять пошкоджену керамічну плитку на фасадах пам’яток культури та укладуть нові договори на охорону. Поки не йдеться мова про масштабні реконструкції, але вони вкрай необхідні, щоб зберегти пам’ятки культури. Адже побачити як вони розвалюються вже можна неозброєним оком, але й дізнатись де саме знаходиться пам’ятка культури теж важко. Тому ця програма більше про інформативність (https://bit.ly/3thYZoK).
Підняття вартості проїзду
У місті все таки підняли вартість проїзду. Фактично недостатньо обґрунтовано, але формальну причину знайшли. Натомість, центр ще раз нагадав громадськості про абсурдність цього рішення, адже ціни на пальне залишились на рівні дворічної давності, а якість перевезень не покращилась, тож петиції від громади за декілька днів вже набрали необхідну кількість голосів для розгляду (https://bit.ly/3uix9tP). З огляду на це підвищення вже дві петиції за лічені дні, набрали достатню кількість голосів для розгляду.
«Запоріжжя проти підняття цін на проїзд у громадському транспорті»,- її автор Прилуцький Євген Олександрович, звернув увагу, що при зменшенні ціни на паливо, вартість проїзду не зменшували, а коли вартість пального піднялась (а насправді досягла рівня дворічної давності), то вартість проїзду підвищили.
«Заборона підвищення тарифів на проїзд у міському транспорті», – Мунтянов Євген Степанович, детально обґрунтував, чому підвищення вартості проїзду дійсно не на часі. Термін збору голосів цієї петиції завершується вже в травні, а тому її мають розглянуть на найближчій сесії міської ради.
Оновлення Привокзальної площі
На кінець квітня Володимир Буряк на своїй сторінці в фейсбуці повідомив про зміни стосовно реконструкції Привокзальної площі.
Йдеться про проведення капітального ремонту тротуару на пішохідній зоні, облаштування зупинок та встановлення кіосків, лав, урн.
Проте, в 2018 році, концепція втілення нового образу Привокзальної площі, для мешканців міста, а саме тієї площі котра має першочергово створювати уяву про місто у гостей Запоріжжя, була зовсім іншою.
Тож спочатку за ініціативою департаменту архітектури та містобудування міськради пройшов семінар-практикум, за участю головного архітектора проєкту, експертної групи та громадян міста, на якому присутні оприлюднили свої бачення та побажання та обрали спільну ідею бачення оновленої площі. Так насамперед увага учасників зібрання була зосереджена на вирішення питань загальної транспортної розв’язки, пішохідної зони, встановленню велопарковки, збільшення зелених насаджень та встановлення зручних місць відпочинку, ліквідації застарілих МАФів, добудови чи реконструкції триповерхової будівлі на площі.
Після чого розробкою проєкту, яка склала 250 тисяч гривень, займався запорізький архітектор Дмитро Романов та архітектори одеської студії Жанни Кисельової, а департамент архітектури та містобудування мав розробити детальний покроковий план втілення запропонованих змін.
Натомість через 3 роки, міський голова звітує про нібито зроблену реконструкцію, яка в реалії має не тільки не повний обсяг виконаних робіт, а подекуди взагалі відрізняється від розробленого в 2018 році плану реконструкції.
За рішення квітневої сесії в міськраді Запоріжжя, відбулися наступні «кадрові ротації».
Так, секретарем Запорізької міської ради було обрано Анатолія Куртєва, фракції «Слуга народу».
Заступників міського голови стало більше, втім всі вони зі слів міського голови, рівні між собою, а посада першого заступника скасовано.
Тож було обрано наступних заступників :
Крім цього Володимира Волобуєва було виключений зі складу виконавчого комітету Запорізької міськради,а на його місце затвердили Олексія Діордієва.
Сергій Куленко, журналіст мережі центрів громадського контролю “Дій!”
Для здійснення благодійного платежу на користь ГО “ДІЙ-Тернопіль” перейдіть за посиланням
https://api.fondy.eu/s/ehV02qKDw?_ga=2.77068060.863014627.1607679474-880978449.1607441551