Про створення на Тернопільщині Центру захисту дітей, що стали жертвами насильства, за системою “Барнахус” йшлося на зустрічі громадськості області із представниками Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини.
За словами представниці відділу захисту інтересів дітей та протидії насильству обласної прокуратури, зараз триває пошук приміщення для створення центру, в якому були б створені умови для роботи з дітьми, які зазнали насильства чи стали його свідками.
Представниця Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини з питань дотримання прав дитини та сім’ї Аксана Філіпішина звернула особливу увагу на це питання, оскільки Секретаріат Омбудсмена кількома днями раніше підписав Меморандум про взаєморозуміння з питань сприяння впровадженню моделі Барнахус з Офісом Генерального прокурора, Верховним Судом, Міністерством юстиції, Міністерством соціальної політики, Міністерством охорони здоров’я, Міністерством внутрішніх справ, Уповноваженим Президента України з прав дитини, Національною поліцією, Координаційним центром з надання правової допомоги та Представництвом Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні.
Метою запровадження моделі Барнахус («дім для дітей») є створення в правоохоронних органах, судах, соціальних службах особливих умов для проведення допитів або інших слідчих дій, що найкращим чином враховує інтереси дітей, які піддавалися насильству або жорстокому поводженню.
– Це створення такої мультидисциплінарної команди, координація буде у прокуратури, дуже активна там роль служби у справах дітей, створення штату соціальних працівників, психологів. Тут потрібно взаємодіяти, – наголосила Аксана Філіпішина.
Завдання центру – надати необхідну підтримку дитині, що стала свідком або постраждала від насильства. Йдеться насамперед про психологічну, медичну, соціальну і юридичну підтримку. Разом із тим, спеціалісти центру будуть сприяти правосуддю дружньому до дитини – створювати максимально дружнє та нетравматичне середовище, у якому дитина зможе надати повну інформацію, необхідну для розслідування.
– Основна проблема для нас – це приміщення, оскільки їх за проєктом треба п’ять, – зазначив начальник Служби у справах дітей Ростислав Дрозд. – Ми розглядаємо, в рамках якої структури буде існувати цей центр, оскільки співфінансування має бути з обласного бюджету.
Аксана Філіпишина, як приклад, назвала пілотний проєкт впровадження програми “Барнахус” у Вінниці, де відповідальність за пошук приміщення та інші організаційні моменти взяла на себе міська влада.
Довідково. Барнахус (у перекладі «Будинок дітей») – це міждисциплінарний і міжустановчий спеціалізований центр по роботі з дітьми, які постраждали від насильства або стали свідками подібних злочинів. Тут проводиться співбесіда з такими дітьми, здійснюється медичний огляд для цілей судової медицини, проводиться всебічна оцінка і надаються усі необхідні терапевтичні послуги від відповідних спеціалістів.
Барнахус був створений для того, щоб збудувати особливу правову систему, яка відповідала б особливим потребам дітей, відносно яких існує підозра про те, що вони піддавалися насильству або жорстокому поводженню. Тут також беруть до уваги принцип про те, що потреби дітей в подібних випадках повністю відрізняються від потреб дорослих, які потрапили в таку саму ситуацію.
Для здійснення благодійного платежу на користь ГО “ДІЙ-Тернопіль” перейдіть за посиланням
https://api.fondy.eu/s/ehV02qKDw?_ga=2.77068060.863014627.1607679474-880978449.1607441551