Е-консультації – один з найсучасніших інструментів електронної демократії, завдання якої підвищити рівень участі громадян у місцевому самоврядуванні. Особливу надію при запровадженні цього інструменту можновладці покладають на молодь, яка приймає менш активну участь у політичному житті своїх громад, аніж старше покоління. До того, ж електронні інструменти демократії розширюють можливості впливу на рішення влади людям з інвалідністю та людям з вразливих груп населення.
В Маріуполі цей інструмент запровадили у 2020-му році, команда Дій-Маріуполь розробила рекомендації міськрадії щодо його вдосконалення. Зазначимо, що ці рекомендації невичерпні. Ми запрошуємо мешканців Маріуполя долучатися до правок діючих Положень інструментів демократії. Якщо якийсь пункт у Положенні будь-якого інструменту участі не є для вас зрозумілим, якщо ви помітили суперечності у документі або вважаєте розділ, присвячений інструменту, на сайті міськради незручним, пишіть нам на пошту [email protected] або у особисті повідомлення на сторінках facebook.com/beactiveinmariupol або facebook.com/azovpalanka.
Додаток 1 до листа
№67/21 від 15.07.2021р.
Рекомендації ММР до Положення про електронні консультації та опитування в місті Маріуполі
Ефективний діалог між органами влади, органами місцевого самоврядування та громадськістю — це один з невід’ємних елементів демократії. Налагодженню системного діалогу безпосередньо сприяють врахування громадської думки, залучення громадськості до вирішення важливих для суспільства питань та її участь у розробці проектів рішень органів влади та місцевого самоврядування.
Саме ці аспекти — завдання для проведення консультацій з громадськістю, що серед інших є не менш важливим механізмом, який забезпечує відкритість та прозорість діяльності органів місцевого самоврядування. Консультації з громадськістю — це комунікація, процес обміну інформацією між суб’єктами владних повноважень та громадянами чи громадськими об’єднаннями.
Розділ 1 п.1.3 викласти у наступній редакції
Е-консультації мають відкритий характер. Кожна особа, яка досягла 18-річного віку, є громадянином України, громадянином іншої країни або ж є особою без громадянства, на законних підставах перебуває у межах населених пунктів об’єднаної територіальної громади та в законний спосіб може підтвердити цей факт, має право взяти участь або ініціювати електронну консультацію. Факт належності особи до об’єднаної територіальної громади підтверджується однією з зазначених умов:
1) особа зареєстрована на території об’єднаної територіальної громади;
2) особа на законних підставах орендує або користується житлом в межах об’єднаної територіальної громади;
3) особа працює в межах об’єднаної територіальної громади.
Розділ 2 доповнити наступними пунктами
2.4. З метою забезпечення відкритості та доступності інформації щодо е-консультацій, які проводяться органом місцевого самоврядування та їх належного інформування, зобов’язати його вести Інформаційний реєстр заінтересованих осіб. Користувач е-консультацій, який бажає увійти в категорію заінтересованих осіб для можливості отримання інформації про е-консультації, які проводяться органом місцевого самоврядування, створює особистий кабінет на офіційному сайті Маріупольської міської ради та обирає категорії консультацій, в яких зацікавлений.
В Інформаційному реєстрі заінтересованих осіб повинні міститися відомості про прізвище, ім’я, по-батькові зацікавленої особи, сфери її інтересів, контактна інформація (електронна адреса, засоби телефонного зв’язку). Ведення інформаційного реєстру заінтересованих осіб здійснюється з дотриманням вимог Закону України «Про захист персональних даних».
2.5. Учасники е-консультацій під час проведення публічних консультацій мають право:
1) здійснювати моніторинг процесу підготовки та прийняття рішень органом місцевого самоврядування, які були прийняті на основі е-консультацій;
2) подавати органу місцевого самоврядування пропозиції та коментарі з питань місцевого значення, що були винесені на е-консультації;
3) отримувати від органу місцевого самоврядування відомості та інформацію, що необхідна для участі в е-консультаціях, за винятком інформації з обмеженим доступом.
Розділ 3
Органами місцевого самоврядування повинен складатися щорічний орієнтовний план проведення консультацій, у який також включаються і електронні консультації. Про це йдеться мова і у п.3.3 «Положення про електронні консультації та опитування в місті Маріуполі». Однак на офіційному сайті Маріупольської міської ради у розділі «Е-консультації з громадськістю» відсутній опублікований щорічний орієнтовний план проведення консультацій.
Рекомендації
Рекомендації до п.3.4.
З метою спрощення громадянам пошуку інформації (оголошення) про початок електронних консультацій пропонуємо доповнити у наступній редакції п.3.4. «….. сайті Маріупольської міської ради у розділі е-консультації з громадськістю».
Рекомендації до п.3.6
Виправити у п.3.6 помилку у слові «залежності України» на «незалежності «України».
Рекомендації до п.3.8
Розглянути пропозицію, стосовно обов’язковості надання індивідуальної відповіді на коментарі, що надійшли під час e-консультацій з метою підвищення прозорості взаємодії ОМС із громадськістю та уникнення ситуацій, коли надіслані пропозиції взагалі не будуть вивчені та розглянуті.
Рекомендації до п.3.9
Викласти цей пункт у такій редакції: «….. та завершується у строки, визначені ОМС. Інформація про початок консультації невідкладно публікується на офіційному сайті Маріупольської міської ради у розділі «Електронні консультації з громадськістю», а також надсилається ініціатору консультації в особистий кабінет».
Рекомендації до п.3.10
Доповнити п. 3.10 наступним підпунктом:
– вживаються заходи для забезпечення репрезентативності соціальних груп населення, а також суб’єктів господарювання, інститутів громадянського суспільства та інших зацікавлених осіб.
Доповнити розділ 3 наступними пунктами:
3.17. Ініціювати е-консультацію особа може лише після реєстрації на офіційному сайті Маріупольської міської ради. Консультація, ініційована користувачем порталу, перевіряється відповідальним за модерацію (модератором) впродовж 2 робочих днів з моменту створення такої е-консультації на відповідність вимогам пункту 3.6 Розділу ІІІ цього Положення. До цього часу текст електронної консультації доступний для перегляду лише ініціатору та Модератору з приміткою «Ваше повідомлення знаходиться на модерації».
В разі відповідності електронної консультації вимогам пункту 3.6 Розділу ІІІ цього Положення Модератор не пізніше наступного дня після перевірки надає консультацію відповідним структурним підрозділам Маріупольської міської ради для вивчення та аналізу. У разі прийняття позитивного висновку структурним підрозділом Маріупольської міської ради щодо ініційованої е-консультації користувачем порталу, замовником проведення такої консультації стає структурний підрозділ органу місцевого самоврядування, який зазначає на офіційному сайті додатково інформацію про автора ініціативи.
3.18. У разі прийняття негативного висновку структурним підрозділом щодо ініційованої е-консультації користувачем порталу, оприлюднення такої консультації не здійснюється, а ініціатору, у той же термін, надсилається вмотивована відмова в особистий кабінет на офіційному сайті Маріупольської міської ради.
3.19. Ініціатор, якому відмовлено в оприлюдненні у зв’язку з необхідністю доопрацювання електронної консультації, може виправити недоліки та ініціювати ії повторно. В разі отримання повторної відмови, консультація з ініційованого питання не проводиться.
Доповнити розділ 4 наступним пунктом
Не проведення е-консультацій з громадськістю у випадках, передбачених пунктом 3.18 Розділу ІІІ цього Положення, а також неналежне проведення (з порушенням вимог цього Положення) – може бути підставою для скасування ухваленого рішення.
Додаткові рекомендації
Тут ви можете ознайомитися із документом, діючим Положенням про електронні консультації, до якого команда Дій-Маріуполь розробляла рекомендації:
Для здійснення благодійного платежу на користь ГО “ДІЙ-Тернопіль” перейдіть за посиланням
https://api.fondy.eu/s/ehV02qKDw?_ga=2.77068060.863014627.1607679474-880978449.1607441551