Команда Дій-Маріуполь наразі вивчає інструменти демократії, що діють в Маріуполі та розробляє пропозиції до їх вдосконалення або впорядкування. Цього разу ми вивчали Місцеві ініціативи – інструмент, що дозволяє громадянам подавати проекти рішень. Із пропозицій, що ми запропонували, – знову нагадали про необхідність відродження роботи по Статуту, додати до ініціаторів інститути громадянського суспільства, скасувати вимоги щодо кількості ініціаторів місцевої ініціативи, скоротити кількість підписів мешканців, що підтримують ініціативу, та інше. Які пункти у виконкомі не прокоментували зовсім, а на які надали формальну відповідь?
Детальну інструкцію за нормами діючого Положення ми писали у нашому матеріалі Місцеві ініціативи в Маріуполі не працюють? На прикладі шкільного стадіону на Східному. Рекомендуємо до прочитання, оскільки про свій досвід користування цим інструментом нам розповів мешканець Маріуполя, який хотів відродити шкільний стадіон у своєму районі.
З’ясувалося, що ініціатива маріупольця не була підтримана, але отримала статус виконаної. Пояснення цьому надали у міськраді: “У 2017 році до 85 річчя Донецької області, на території ЗОШ № 57 було встановлено антивандальні тренажери у рамках співфінансування Донецької облдержадміністрації та Маріупольської міської ради”, – відповіли у Управлінні молоді та спорту. На наш наступний запит додали вартість робіт – 60 тисяч гривень. Деталі щодо інших місцевих ініціатив у виконкомі так і не надали.
Читайте також: Команда Дій-Маріуполь розробила рекомендації до Положення про місцеві ініціативи
Справа у тому, що відповідний розділ на сайті міськради не оновлювався з 2018 року, саме тому ми відправили запит щодо кількості ініціатив, поданих з 2017 по 2021 рік. Виявилося, що набагато більше, ніж оприлюднено на сайті. У міськраді розповіли, що за п’ять років впровадження цього інструменту у місті маріупольці подали 81 ініціативу, з яких відхилено було 52, а реалізовано 29. Які саме ініціативи, невідомо досі.
На сьогоднішній день на сайті є інформація про 5 ініціатив, статус яких у більшості досі “На розгляді” з 2018 року. Актуалізація інформації про реалізовані ініціативи надихнула би інших містян користуватися цим інструментом, але на даний момент забутий можновладцями розділ Місцевих ініціатив на сайті міськради може лише демотивувати громадян.
Читайте також: Реконструкція стадіону: очікування vs реальність. У контексті місцевих ініціатив
Що відповів виконком
На відміну від відповіді на наші Рекомендації до Положення про громадські слухання, у виконкомі вже не зазначали, що закон не вимагає розробки Статуту. Дійсно, у ст. 19 закону “Про місцеве самоврядування” зазначено, що місцева влада “може прийняти статут”, тобто формулювання надає можливість громаді не приймати статут. Але цього разу у виконкомі зазначили: “Надані вами рекомендації щодо редакції Положення про місцеві ініціативи є суттєвими та потребують опрацювання. Вони будуть розглянуті при розробці Статуту територіальної громади”.
Читайте також: Міськрада позитивно відреагувала на рекомендації Дій-Маріуполь до Положення про громадські слухання
Підстави щодо відмови в реєстрації місцевої ініціативи
Подальший пункт рекомендацій, який прокоментували у виконкомі, стосувався уточнення умов для відмови у реєстрації. Наші рекомендації були такі:
Доповнити Положення пунктом – відмова в реєстрації.
Відмовляють у реєстрації повідомлення про місцеву ініціативу за наявності однієї чи двох таких підстав:
Відмовляти в реєстрації повідомлення про місцеві ініціативи з інших підстав забороняється.
“У виконкомі пояснили, що не мають права відмовляти у реєстрації вхідних документів: Реєстрація повідомлення про місцеву ініціативу – це процедура реєстрації вхідного документу, тобто звичайні дії у сфері діловодства. Діючим законодавством у сфері діловодства не передбачені вимоги щодо відмови у реєстрації вхідного документу. Отже, внесення змін щодо відмови реєстрації повідомлення про місцеву ініціативу є недоцільним”.
Хоча, зазначимо, у Положенні про громадські слухання дана норма діє, що говорить про протиріччя у Положеннях інструментів участі міста.
“Насправді, у наших Рекомендаціях мова йде не про реєстрацію листа про ініціативу, як вхідного документу. Звісно, що будь-які звернення до міськради мають реєструватися. Але мова йде про процедуру рестрації ініціативи як такої – після її реєстрації, як вхідного документу, її мають перевірити на відповідність вимогам повноваженням органів місцевого самоврядування. Тобто, чи можна прийняти подану інціативу саме на місцевому рівні. Це ми і мали на увазі в рекомендаціях”,- каже юрист Дій-Маріуполь Деніс Аріх.
Читайте також: Відмова у громадських слуханнях. Що робити?
Результат розгляду місцевої ініціативи
Наступний коментар стосувався уточнення та впорядкуванння результатів розгляду ініціатив. Наразі у діючому Положенні цей розділ виглядає наступним чином:
Що запропонували ми:
Рекомендації
Пропонуємо визначити та прописати у Положенні такі можливі результати розгляду проекту рішення, внесенного у порядку місцевої ініціативи, на пленарному засіданні сесії міської ради:
У випадку ухвалення рішення про доопрацювання, проект рішення доопрацьовується за обов’язкової участі ініціативної групи, з обов’язковим винесенням узгодженого із членами ініціативної групи доопрацьованого проекту рішення на наступну найближчу чергову сесію ради. Рішення про доопрацювання може прийматися радою не більше одного разу. Повторне відправлення проекту на доопрацювання не допускається. За результатами розгляду питань, поданих у порядку місцевої ініціативи, рада ухвалює рішення.
У виконкомі конкретно не прокоментували дану пропозицію, але послалися на складну процедуру прийняття рішень, яка не відповідала суті рекомендації.
У виконкомі повідомили, що міськрада може приймати нормативно-правові акти та інші у формі:
“У даному пункті виконком просто описує процедуру прийняття нормативних актів у міськраді, навмисно чи ненавмисно уводячи відповідь від суті наших рекомендацій. Процедура прийняття рішень, яку детально описав виконком у відповіді, вже і так прописана в діючому Положенні про ініціативи, у розділі 5. Але наразі у діючому Положенні немає інформації саме про вірогідні результати розгляду місцевих ініціатив громадян, як проектів рішень, – прийняття рішення, відхиленння чи повернення на доопрацювання”, – каже юрист Деніс Аріх.
Терміни оприлюднення рішення ради з питань місцевої ініціативи
Наступна наша рекомендація стосувалася термінів оприлюднення рішення ради з питань місцевої ініціативи.
Наші рекомендації:
Оприлюднення рішення ради з питань місцевої ініціативи.
У розділі VII Положенні відсутня інформація про терміни оприлюднення рішення ради з питань місцевої ініціативи, оскільки вони відсутні у розділі про Інформування громадян про місцеві ініціативи.
Рекомендації
Доповнити пункт 7.1 Положення наступним підпунктом: «Рішення повинні оприлюднюватися у встановлений Законом України «Про доступ до публічної інформації» строк – не пізніше п’яти робочих днів з дня затвердження документа».
У виконкомі запевнили, що: “Строки для публікації проектів рішень та прийнятих міською радою та виконкомом рішень чітко визначені законом “Про доступ до публічної інформації” та підлягають обов’язковому оприлюдненню”.
Але, виходячи з інформації виконкому, про подані 81 ініціативу та реалізовані 29, цієї норми принаймні у розділі Про місцеві ініціативи не дотримуються – інформація там не оновлюється з 2018 року.
Які пропозиції не було прокоментовано? Наприклад, пропозиція щодо того, хто має право вносити місцеву ініціативу
Діюче Положення:
Наш лист:
У документі про місцеву ініціативу встановлюється віковий ценз для членів територіальної громади, які мають право вносити місцеву ініціативу на розгляд ради – члени територіальної громади, які досягли 18 років і мають право голосу на виборах.
Рекомендації
Викласти п.2.1 у наступній редакції «Місцева ініціатива може бути внесена на розгляд ради членами територіальної громади, які досягли 18 річного віку та зареєстровані на території міста Маріуполя. Місцева ініціатива також може бути внесена громадськими об’єднаннями, благодійними організаціями, органами самоорганізації населення, організаціями співвласників багатоквартирних будинків, діяльність яких регулюється окремими нормативно-правовими актами».
Рекомендації стосовно кількості членів ініціативної групи
Оскільки громадська підтримка місцевої ініціативи підтверджується не кількістю членів ініціативної групи, а шляхом збору підписів членів територіальної громади, у Положенні слід скасувати будь-які кількісні бар’єри для створення ініціативної групи. Персональний та кількісний склад ініціативної групи повинен визначатися ініціаторами внесення місцевої ініціативи, про що зазначається у повідомленні про внесення місцевої ініціативи.
Кількість підписів членів громади, необхідних для внесення місцевої ініціативи
У зв’язку з тим, що питання місцевої ініціативи, затверджені рішенням міської ради, зачіпають колективні інтереси різних суспільних груп, ініціатором внесення місцевої ініціативи необхідно підтвердити їх громадську підтримку. Найбільш прийнятним способом підтвердження підтримки місцевої ініціативи є збір визначеної кількості підписів членів територіальної громади. Значні кількісні бар’єри встановлені щодо збору підписів значно ускладнюють реалізацію права на місцеву ініціативу.
Діюче Положення :
Наш лист:
Визначення кількості підписів, з одного боку повинно бути реалістичним та не перешкоджати праву громадян ініціювати розгляд питань в міській раді, навіть таких, що важливі для однієї вулиці, а з іншого боку – кількість підписів не повинна бути замалою, щоб не нівелювати інструмент місцевої ініціативи. Встановлена у діючому Положенні кількість необхідних підписів є значною і використовується у місцях з населенням 1 000 000 осіб та більше. Вважаємо, що оптимальною кількістю необхідних підписів є 100 осіб.
З іншого боку, у випадку якщо ініціаторами внесення місцевої ініціативи є громадські об’єднання,благодійні організації, ОСН, ОСББ, то збір підписів членів громади не потрібно, оскільки відповідні інститути утворюються групами членів територіальної громади.
Проте місцеві ініціативи, подані на розгляд сесії ради, не зачіпають інтереси окремих осіб, а стосуються колективних інтересів різних суспільних груп. У зв’язку з цим, для більшої легітимації, місцеві ініціативи повинні подаватися від не менше трьох передбачених вище інститутів.
***
Підводячи підсумки, можна сказати, що на даний момент інструмент місцеві інціативи не поширений в Маріуполі та маловідомий мешканцям міста. Є надія, що до наших Рекомендацій дослухаються під час оновлення роботи над Статутом міста. Ми закликаємо долучатися до правок діючих Положень інструментів участі всіх громадян – якщо якийсь пункт у Положенні не є для вас зрозумілим, якщо ви помітили суперечності у документі або знаєте, як збільшити його прозорість та демократичність, пишіть нам на пошту [email protected] або у особисті повідомлення на сторінках facebook.com/beactiveinmariupol або facebook.com/azovpalanka.
Відповідь ММР стосовно рекомендацій до Положення про місцеві ініціативи
Автор: Ірина Чишко
Для здійснення благодійного платежу на користь ГО “ДІЙ-Тернопіль” перейдіть за посиланням
https://api.fondy.eu/s/ehV02qKDw?_ga=2.77068060.863014627.1607679474-880978449.1607441551