Єдину систему місцевих петицій створено в рамках швейцарсько-української програми «Електронне урядування задля підзвітності влади та участі громади» (EGAP), що реалізується Фондом Східна Європа у партнерстві з Державним агентством з питань електронного врядування (нині – Міністерство цифрової трансформації України) та фінансується Швейцарією. Портал E-dem існує з 2018 року. За час існування проєкту українці подали 4835 петицій.
За час роботи платформи E-dem у Тернопільській області громадяни створили 176 петицій, які сумарно набрали понад 100 тисяч голосів. З травня 2018 року Тернопільська міська рада розглянула близько 70 електронних петицій. Згідно з положенням про порядок розгляду петицій, адресованих Тернопільській міській раді та її виконавчим органам, вона має бути розглянута не пізніше, ніж за 30 днів після того, як набере на сайті E-dem щонайменше 300 голосів.
Щоб опублікувати петицію на сайті E-dem, потрібно зробити декілька нескладних кроків:
Інструмент працює. Однак команда Центру громадського контролю “ДІЙ!” в Тернополі проаналізувала відповідність Положення про порядок розгляду електронних петицій, адресованих Тернопільській міській раді та її виконавчим органам, до Закону України “Про звернення громадян”. Ми виявили певні порушення.
1. Положення неправомірно обмежує коло ініціаторів (авторів) електронної петиції.
За пунктами 1.3 та 1.4 Положення автор (ініціатор) електронної петиції, а також її підписант – громадянин України, який має зареєстроване місце проживання на території територіальної громади.
Відповідно до ч. 3 ст. 23 Закону про звернення особи, які не є громадянами України і законно знаходяться на її території, мають таке ж право на подання звернення, як і громадяни України, якщо інше не передбачено міжнародними договорами.
Таким чином, ініціатором (автором) електронної петиції, адресованої Тернопільській міській раді, може бути не тільки житель Тернопільської міської територіальної громади, а й будь-який громадянин України незалежно від місця проживання, а також іноземець чи особа без громадянства, що на законних підставах перебуває на території України.
2. Автор не зобов’язаний писати в петиції очікуваний результат та пропозиції щодо вирішення питання.
У п. 2.4. Положення неправомірно розширено перелік відомостей, які повинна містити електронна петиція. Відповідно до ч. 2 ст. 23 Закону про звернення громадян автор має викласти лише суть звернення та надати свої контактні дані.
3. Тернопільська міська рада не має права оцінювати зміст електронної петиції на предмет її достовірності.
Зокрема, у п. 2.4 йдеться про те, що неправдиві відомості в петиції є підставою для відмови в її оприлюдненні.
Закон про звернення громадян (ч. 3, 4 ст. 231) чітко надає виключний перелік для відмови:
Іншими словами, Тернопільська міська рада не має права здійснювати оцінку достовірності відомостей, викладених у електронній петиції, та не може на підставі власного судження про недостовірність відомостей відмовити в її оприлюдненні.
4. Підписувати петиції мають право жителі, які не зареєстровані в Тернопільській громаді
Положення неправомірно обмежує коло підписантів електронної петиції. Так, речення друге п. 3.2 говорить: “Голоси, надіслані від однієї і тієї ж особи, та/або від осіб, які не належать до Тернопільської міської територіальної громади, не враховуються при підрахунку голосів”.
Закон про звернення громадян не передбачає можливість підтримки електронної петиції виключно жителями територіальної громади. Таким чином, електронну петицію, адресовану Тернопільській міській раді, може підписати будь-який громадянин України незалежно від місця проживання, а також іноземець чи особа без громадянства, що на законних підставах перебуває на території України.
5. Електронну петицію повинні розглядати депутати Тернопільської міської ради на сесії, а не міський голова одноосібно чи підрозділи виконавчих органів (пп. 4.2, 4.3, 4.4 Положення).
Згідно з ч. 1 ст. 10 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” сесія ради скликається для розгляду електронної петиції, що набрала необхідну кількість підписів, протягом терміну, встановленого для її розгляду. Таким чином, розгляд електронної петиції, що набрала необхідну кількість голосів, має здійснюватися Тернопільською міською радою на сесії, а не виконавчим органом Тернопільської міської ради.
Для здійснення благодійного платежу на користь ГО “ДІЙ-Тернопіль” перейдіть за посиланням
https://api.fondy.eu/s/ehV02qKDw?_ga=2.77068060.863014627.1607679474-880978449.1607441551
1 Comment
Скажіть, а як зобов’язати місцеву владу на офіційному сайті ради розмістити розділ Петиції?