У серпні 2021 року представники Центрів мережі “Дій” із Краматорська, Маріуполя, Тернополя, Вінниці і Запоріжжя продовжували впроваджувати зміни у своїх громадах і стежити за діяльністю органів місцевого самоврядування.
Досягнення Центру “ДІЙ-Краматорськ” у серпні:
У серпні Дій – Запоріжжя традиційно підбив підсумки попереднього місяця, розглянувши проблеми роботи міської ради, виділення коштів на заробітні плати медичним працівникам, новий бренд Хортиці та підготовку до екологічного форуму.
Центр домовився про партнерство із Запорізьким центром розслідувань, та з огляду на обшуки поліції в міській раді та комунальних підприємствах, нагадав про те, що тіньовий офіс, про який центр робив розслідування ще декілька років тому, так нікуди і не подівся, а землю в центрі міста напряму віддали фірмі молодшого брата Ростислава Шурми.
Детально пояснили містянами, як домогтись перерахунку за неякісні комунальні послуги, та можливості контролювати організації, що їх надають.
У серпні команда Дій-Маріуполь розпочала роботу із новими учасниками своєї команди – стажерами антикорупційного курсу від Мережі центрів громадського контролю Дій. Почали з вивчення основ “грамоти” активіста – законів “Про доступ до публічної інформації” та “Про місцеве самоврядування”. Перша публікація від наших новачків вже на сайті – інструкція з підготовки запиту на публічну інформацію. Наш стажер розповідає, чому цей інструмент важливий для кожного та як правильно ним користуватися, аби отримати відповідь, а не формальну відписку. Читайте у матеріалі “Компас гражданина: Закон “О доступе к публичной информации”.
Також продовжили розбиратися у історії з посиленням вимог до електронних петицій. В Маріуполі прийняли рішення щодо збільшення кількості голосів для петицій – з 250 аж до 1500 – та скоротили термін для збору підписів з трьох місяців до двох. про це в матеріалі: “Згортання е-демократії в Маріуполі: 1500 підписів для петицій. Головні маніпуляції можновладців”.
Згортання е-демократії відбувалося стрімко та непрозоро – у розділі проектів рішень був оприлюднений зовсім інший документ, в якому не йшлося про 1500 голосів. Чекаємо на пояснення від уповноважених виконавчих органів, а саме відповіді на наші запити, тож, чекайте продовження цієї історії.
У Тернополі з ініціативи громадських активістів, головним чином “Дій-Тернопіль”, внесли зміни до Положення про Громадський бюджет Тернопільської громади. Відтепер автори зможуть оскаржувати відхилення свого проєкту, якщо вважають його несправедливим, проєкт може подавати не лише один автор, а й група, на Громадський бюджет можуть подаватися і представники ОСББ, а Шкільний бюджет відбуватиметься окремо. Детальніше читайте у статті.
Активісти “Дій-Тернопіль” також детально проаналізували такий інструмент електронної демократії, як е-петиції і розібралися, які недоліки містить Положення про порядок розгляду петицій у Тернополі. Сподіваємось, Тернопільська міська рада візьме до уваги наші рекомендації, як у випадку із Громадським бюджетом.
Кипіла робота у серпні й у Дій-Вінниця.
Представники Центру взяли участь у засіданні Експертної групи конкурсу проєктів «Бюджет громадських ініціатив Вінницької міської територіальної громади». На розгляд експертів було винесено понад 70 проєктів. Близько десяти з них отримали негативну оцінку Експертної групи, а отже, не будуть винесені на голосування громади. Найпоширеніші причини – перевищення бюджету, земельні ділянки, на яких запропоновано втілювати проєкт, не відносяться до власності міської територіальної громади, перебувають в оренді, є власністю ОСББ або мають невідповідне цільове призначення.
Разом з представницею програми “Transparent Cities/Прозорі міста” Марією Сокольчук провели тренінг “Стань депутатом “без значка” або як впливати на владу, використовуючи інструменти місцевої демократії”. Говорили про те що це, навіщо, якими юридичними нормами керується. Також дискутували, чому деякі інструменти не працюють зовсім, а інші застосовуються у півсили та що з цим можна вдіяти.
Марія Сокольчук провела учасникам тренінгу практичну гру «Прозорі міста» від Transparent Cities (Transparency International Ukraine), в якій можна на практиці використати інструменти впливу на владу. За допомогою гри будь-який місцевий житель, студент, пенсіонер, представник ГО чи місцевої влади зможе розібратися з процесами, які відбуваються на рівні міста і зрозуміти, як працює місцева влада, як розподіляються кошти в бюджеті, як можна впливати на політичні процеси на рівні громади та багато іншого.
Для здійснення благодійного платежу на користь ГО “ДІЙ-Тернопіль” перейдіть за посиланням
https://api.fondy.eu/s/ehV02qKDw?_ga=2.77068060.863014627.1607679474-880978449.1607441551