Щорічно Запоріжжя відзначає День міста, яке випадає на першу декаду жовтня. Цього року свято буде відзначатися 2 жовтня, і місцева влада на святкування Дня міста виділяє 3,4 млн грн. Більша частина виділених коштів піде на гонорар співака Дмитра Шурова, який відомий під псевдонімом Pianoboy. Інші заплановані кошти будуть витрачені на матеріали для майстер-класів, технічне забезпечення заходу, звук, світло, медіа, технічний персонал, намети, транспортні послуги й автоматичне живлення. Все це вказано в документах, які були опубліковані на PROZORRO.
Згідно офіційного сайту співака, сума його гонорару починається від 10 000 USD. Додатково треба рахувати витрати на проживання у готелі, який має не менше, нiж три зiрки з урахуванням побутового райдеру учасникiв. Згідно курсу долару США станом на 20.09.2021, тобто 26,72 грн. за $1 США, то 10000 USD буде становити 267 200 тис. грн. Навіть якщо рахувати витрати на проживання та обслуговування співака, то вийде приблизно до 300 000. Цифри рахуємо від мінімальної оплати за гонорар співака.
Порівнюючи святкування Дня міста з іншими роками, можна дійти висновку, що ціна святкування підвищилась у зв’язку з пандемією Covid-19 (витрати на забезпечення дотримання протиепiдеміологічних заходiв). У порівнянні з 2018 роком, коли витрати на проведення святкових заходів становили 750 тис. грн. (дані сайту ), то цьогоріч ціна значно підвищилась, додатково варто ще врахувати інфляцію. Зрозуміло одне – святкування стають масштабнішими та витрати зрозуміло теж.
У 2019 році був виділений дещо скромніший бюджет на проведення Дня міста – 1 млн 036 тис. грн. День міста і традиційну Покровську ярмарку відзначали два дні – 12 і 13 жовтня на каскаді фонтанів “Райдуга” і Вознесенівському парку.
У рамках святкувань тоді організували зону “Книголісся”, фестиваль “Країна мрій”, за участю не менше сотні майстрів. У Запоріжжі в день міста було шоу “Караоке на Майдані” з Ігорем Кондратюком, на сцені виступив “Воплі Відоплясова” і ФК “Маестро”. За матеріалами сайту 061.
У 2020 році святкування Дня міста не проходило у зв’язку із забороною проведення масових заходів через складну епідемічну ситуацію в місті. Але на святкування планували виділити майже таку ж суму коштів, що і цьогоріч – 3 млн. 985 тис. грн., згідно інформації, опублікованої на сайті 061.
Ось на що планувалося витратити бюджетні гроші у 2020 році:
Також були передбачені різні фотозони і проведення майстер-класів. Планувалося залучення козаків, акторів, техніки, військової зброї, коней. Планувалося розгорнути повноцінну історичну битву з усіма її складовими.
Окрім цього чиновники хотіли, аби організатор підготував деякі подарункові коробки у форматі книжки на 200 одиниць, закупив повітряні кулі, факели, прапори, піротехніку, намети і багато чого іншого. Також він зобов’язаний був мати необхідне технічне оснащення і персонал. У зв’язку з карантинними заходами в цьому же тендері планувалося закупити 100 одиниць антисептика по 4 літри і 10 дозаторів для нього, а також 4 тисячі захисних масок для організаторів і персоналу. Під час проведення свята орієнтовно повинно було бути задіяно близько 200 волонтерів. Повідомляє 061.
Проведення свят в Україні не обходяться без зачіпання теми про їх офіційний бюджет, реальні затрати та порівняння сум, які виходять. Чи доцільні вони?
Чи дійсно всі гроші були витрачені саме на святкування та проведення свята? Хто відповідальний за бюджет проведення свят?
На проведення свята виділили 3,4 млн. грн., але через карантині обмеження та введення “жовтої” зони, традиційна для Запоріжжя Покровська ярмарка була скасована. За словами Олександра Константинова, заступника міського голови, у рамках депутатської комісії з питань підприємництва в стінах мерії він розповів чому ярмарку було скасовано. Цих причин було декілька:
Введення адаптивного карантину, який вводить обмеження на проведення масових заходів;
У бюджеті міста не виділили засобів на її проведення.
В той же час, голова комісії з підприємництва, Олександр Кобзарюк виступив за проведення ярмарку.
Він вважає, що цей формат допомагає ознайомитися з продукцією фермерів Запорізької області. Замість ярмарки буде проходити Всеукраїнський козацький фестиваль “Покрова на Хортиці”, а ввечері запорожців чекає концерт з артистами на каскаді фонтанів “Райдуга”. Відомо, що чиновники з департаменту культури планують запросити співака Pianoboy також вони оголосили тендер на пошук організатора.
Що ж до самого свята, то влада планує залучити для допомоги близько 200 волонтерів, а святкування проходитимуть з дотриманням норм карантину. Проводитиметься температурний скринінг, дотримання соціальної дистанції обов’язково. У технічному завданні також говориться про наявність масок, а також на прилавках будуть антисептики.
23 вересня в Україні встановлений « жовтий» рівень епідемічної небезпеки поширення COVID-19 на території всіх регіонів України. Це означає, що проведення масових заходів, таких як Концерти можливий, якщо на одну людину є щонайменше 4 кв. метри площі. Носіння масок та дотримання фізичної дистанції у 1,5 м є обов’язковим. Організатори святкових заходів повинні слідкувати за дотриманням цих вимог.
У минулому році на проведення Дня міста, Покровської ярмарки, Дня визволення Запоріжжя і Військової реконструкції з нагоди 250-літнього ювілею міста влада готова була віддати майже 4 млн. грн. Але свято було скасовано: “На виконання Протоколу позачергового засідання регіональної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій Запорізької області № 34 від 25.09.2020 року (заборона проведення масових заходів) та слідуючи з цього, Департамент не мав можливості на проведення заходу та скоротив видатки на здійснення закупівлі послуги.”
Порівнюючи програми святкування Дня міста з 2018 по 2021 рр. Зі значно меншими витратами у 2018 році на проведення організаторам вдалося провести насиченіше на події святкування. Сума для святкування Дня міста 2021 року вражає. Оскільки ще невідома повністю програма святкування, то судити щодо доцільності витрат складно.
Діана Фоменко
ЦГК “Дій – Запоріжжя”
__
Публікація створена у рамках проекту центрів громадського контролю «Дій!» – проект, який реалізовується у 5-ти містах України (Тернопіль, Вінниця, Запоріжжя, Краматорськ, Маріуполь) за фінансової підтримки чеської організації People in Need, Міністерства закордонних справ Чеської Республіки у рамках програми «Transition Promotion Program» та Посольства Королівства Нідерланди в Україні. Зміст цієї статті є авторським та не обов’язково збігається з позицією донорських організацій.
Для здійснення благодійного платежу на користь ГО “ДІЙ-Тернопіль” перейдіть за посиланням
https://api.fondy.eu/s/ehV02qKDw?_ga=2.77068060.863014627.1607679474-880978449.1607441551