Вже звично чиновники звітують про виконання (чи не виконання) бюджету якимись ефемерними для загалу числами. Традиційно, це подається як наслідок ефективної роботи тих же таки, чиновників. І лише подекуди лунали тихі вигуки “про гроші платників податків, які наповнюють бюджет”. Але тихі вони буле донедавна.
Відтепер, поняття “гроші платників податків” вже офіційно лунає на рівні Офісу Президента та Верховної ради. І ні, це не їх особиста ініціатива, а перемога громадськості. Саме вона ініціювала і лобіювала підписання 25 тисячами українців петиції з вимогою зобов’язати органи державної влади та органи місцевого самоуправління на усіх інформаційних матеріалах про використання бюджетних коштів в обов’язковому порядку вказувати фразу “за кошти платників податків” відповідно до контексту. Більше того, розмір даного напису повинен бути не менше 25% площі інформаційного матеріалу.
Більше того, у Верховній Раді зареєстровано законопроєкт з вимогою вказування про гроші платників податків в реалізованих за бюджетні гроші проектах. А як родзинка, словосполучення “Реалізовано за кошти платників податків” або “Реалізується за кошти платників податків” має вживатися не лише в офіційних інформаційних повідомленнях влади, але і під час розповсюдження політичної реклами, яка містить інформацію щодо програм та заходів, які здійснюються за рахунок коштів державного бюджету чи місцевих бюджетів.
Уявили рекламні борди такого стилю?)
Для прикладу візьмемо, звісно, 2021 рік. На цей рік доходи загального фонду складають 7,75 мільярди гривень. І у міської влади є всі шанси зібрати ці 7,75 мільярдів за результатом року, оскільки тенденція більш ніж очевидна: лише в січні було зібрано менше запланованого – 97,8%. Всі інші місяці протягом лютого-вересня збори становили понад 100%. Більше того, лише у вересні перевищення становило десяті відсотка, а в інші місяці це були додаткові 3-5% від плану.
За 9 місяців в загальний бюджет зібрали 5,06 мільярди гривень та ще 131 мільйон гривень до спеціального фонду. У відсотках це 100,5% та 99,6% відповідно. З них витратили 97,6% від плану із загального фонду та 71,5% від плану з спеціального фонду.
Тож звідки взялися ці 5 мільярдів? Першочергова відповідь, яку всім громадянам втокмачували роками, наповнення бюджету “градообразующими предприятиями”. Але це не так, оскільки 62,9% (3,19 мільярди) надійшло до бюджету в якості податку на доходи фізичних осіб. Найбанальніший приклад, це заробітні плати. Тобто, коли почуєте в черговий раз подяку чиновника “градообразующему предприятиою” то пам’ятайте, що має дякувати, перш за все, тисячам його співробітників, які віддають 18% лише цього початку зі своєї заробітної плати.
І тут варто зазначити, що ПДФО не повністю йде саме в бюджети громади, а частково і в державний бюджет. При цьому, 60% від зібраних податків з доходів фізичних осіб йде саме в бюджет громади. До слова, це ПДФО лише один з низки загальнодержавних податків, які надходять як у бюджет громади, так і в бюджет держави. Сюди ж відносяться податок на прибуток підприємств, рентна плата за використання природних ресурсів, акциз на алкоголь та тютюн, пальне, тощо. Щоправда пропорції розподілу цих податків вже далеко не на користь бюджету громади.
Але повернемося до нашого бюджету громади. Звідки ще 2 мільярди? Обсяг різних акцизів склав 229 мільйонів. Заправилися, випили алкоголю і покурили сигарет – частка акцизу, яка входить до ціни цих товарів, також потрапляє і в бюджет громади. Але ще вагома частина – це різноманітні місцеві податки та збори в розмірі 1,6 мільярди гривень, з яких трохи більше половину займає податок на майно і землю (813 мільйонів).
Зрештою, ще 736 мільйонів надійшло від єдиного податку з підприємців.
Ще є ще низка інших дрібніших джерел надходжень – так звані неподаткові. Сюди відносяться прибутки комунальних підприємств, штрафи, адміністративні збори і платежі або плата за послуги, які надають бюджетні установи, штрафи за порушення законодавства про працю. Паркування авто на офіційній комунальній автостоянці – оплата в місцевий бюджет, як і штраф за парковання в недозволеному місці.
Ще раз варто зафіксувати, що окремої статті “Запоріжсталь”, “Дніпроспецсталь”, “Запорізький феросплавний завод” чи будь-якої іншої у вищевказаному переліку не має. Так, платежі від них частково входять в інші категорії, особливо в плату за землю. Та діаграма наочно демонструє, що цих сум недостатньо до, фактично, культового піднесення значення цих заводів для міста саме як платників податків.
Зрештою, для розуміння рівня і значення надходжень від податку на доходи фізичних осіб. Бюджет формується також з інших джерел. В тому числі міжбюджетні трансфери у формі різного роду субвенцій та дотацій, які ми не враховували при розрахунках. Зокрема, з них виплачується основна частина заробітних плат вчителям. Але також ці гроші можуть йти на ремонти, тощо. І за 9 місяців таких трансферів надійшло 1 мільярд. На фоні понад 3 мільярдів, виплачених громадянами зі своїх доходів у вигляді прямого податку.
Для здійснення благодійного платежу на користь ГО “ДІЙ-Тернопіль” перейдіть за посиланням
https://api.fondy.eu/s/ehV02qKDw?_ga=2.77068060.863014627.1607679474-880978449.1607441551