З необхідністю розвивати міста складно посперечатись. Інфраструктура, транспорт, лікарні, навчання, безпека, економіка – усе це і не тільки можна вдосконалювати безкінечно. Але в якому напрямку, та на що розставити акценти? Для того, щоб не розгубитись в ідеях створюють спеціальний документ – стратегію міста. Є вона і у Запоріжжя, її перший варіант затвердили у 2017 році, проте зараз у міській раді її хочуть оновити. Навіщо? Спробуємо розібратись
Чому вирішили робити нову Стратегію?
У разі затвердження міською радою Стратегії розвитку Запорізької міської територіальної громади до 2030 року, то нинішня Стратегія (до 2028) – стає недійсною. Причинами цього стало те, що на державному рівні відбулися коригування бачення Державної стратегії регіонального розвитку. Ось що нам відомо з пояснювальних документів:
Метою затвердженої Стратегії є вирішення проблем місцевого розвитку, насамперед, відновлення та збереження довкілля міста, безпечного для життя, підвищення конкурентоспроможності економіки, розвитку туризму, підвищення якості життя мешканців, шляхом залучення інвестицій і згуртування громади навколо ідеї сталого розвитку м. Запоріжжя.
Крім того, починаючи з 2019 року, розповсюдження пандемії COVID-19 негативно вплинуло на економічні процеси. У життєдіяльності багатьох держав світу відбулися суттєві зміни, у тому числі й в Україні.
Так, було запроваджено надзвичайний стан в цілому в країнах або в окремих регіонах чи сферах; майже у всіх країнах запроваджено санітарно-епідеміологічні заходи (карантинні зони, скасування масових заходів, закриття навчальних та культурно- розважальних закладів); встановлено обмеження виїзду/в’їзду до країн та пересування всередині країн; посилено роль державного управління в надзвичайних умовах; встановлено обмеження трудової діяльності; введено нові дистанційні форми праці та освіти. Не стала виключенням й Україна, де пандемія негативним чином вплинула на розвиток економіки та рівень добробуту громадян країни.
Зважаючи на зазначене розробленні такої Стратегії розвитку Запорізької міської територіальної громади, яка б узгоджувалася з реаліями сьогодення та пріоритетами, визначеними Державною стратегією регіонального розвитку України та відповідними регіональними стратегіями розвитку.
Метою прийняття даного проєкту рішення є забезпечення розвитку Запорізької міської територіальної громади з урахуванням пріоритетів, визначених Державною стратегією регіонального розвитку України на 2021- 2027 роки, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 05.08.2020 № 695, та обрання найбільш сприятливого вектору соціально-економічного та культурного розвитку, який в умовах пандемії гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARSCoV-2, призведе до формування сприятливого клімату, як для бізнесу, так і для зростання добробуту всього населення нашого міста.
Як відбуватиметься процес?
Даним проєктом рішення міської ради розпочинається процедура розроблення Стратегії розвитку Запорізької міської територіальної громади до 2030 року.
Запитання щодо розробки Стратегії розвитку Запоріжжя обговорили на нараді. У ній взяли участь заступники міського голови, керівники профільних департаментів та КП «Інститут розвитку міста». На засіданні було зазначено, що Запоріжжя вже проводить консультації з міжнародними організаціями, які можуть взяти участь у розробці Стратегії розвитку міста, надати запорожцям допомогу у цьому питанні. Зокрема, подібний діалог розпочався із представниками Міжнародного агентства США з міжнародного розвитку (USAID).
Розробкою Стратегії займатимуться Рада стратегічного розвитку Запоріжжя та профільні робочі групи. Їх планується утворити. Наразі триває обговорення їхнього майбутнього складу. Також важливо остаточно визначити пріоритетні напрямки розвитку міста, які мають включати майбутню Стратегію. Заступники міського голови мають подати свої остаточні пропозиції щодо цього.
Буде створено окремі робочі групи по кожному пріоритетному напрямку при розробці Стратегії. До роботи у них планується залучити вчених, представників громадськості, спеціалістів, які представляють різні сфери міського господарства, економіки міста. Розробкою спільного документа займатиметься Рада стратегічного розвитку.
Оновлена стратегія має лягти в основу міських цільових програм, середньострокового планування розвитку міста, кредитної політики. Документ дозволить визначити головні напрямки, на розвиток яких місто залучатиме кошти.
Слід нагадати, що Стратегію розвитку міста Запоріжжя до 2028 року було розроблено у рамках співпраці з проєктом міжнародної технічної допомоги «Партнерство для розвитку міст» (проект ПРОМІС). Документ був підготовлений членами Координаційної ради з розробки Стратегії розвитку міста за участю кола представників громадськості шляхом обговорень, які проходили протягом 2016-2017 років. Створення проєкту передували дослідження у сфері економіки та інших галузях міста, а також вивчення громадської думки. У Стратегії було виділено кілька основних напрямів розвитку міста. Насамперед, відновлення та збереження навколишнього середовища міста, безпеки для життя, підвищення конкурентоспроможності економіки, розвиток інфраструктури та туризму, підвищення якості життя мешканців міста.
Виконавчі органи міської ради, підприємства, установи та організації всіх форм власності, громадські організації міста повинні керуватися та враховувати основні положення Стратегії при формуванні щорічних програм, бюджету та планів розвитку.
На початковому етапі даної процедури вирішуються організаційні питання, пов’язані з наданням відповідних доручень посадовим особам та виконавчим органам міської ради, приведення у відповідність актів органів місцевого самоврядування.
Йдеться у пояснювальній записці до проєкту рішення Запорізької міської ради «Про розроблення Стратегії розвитку Запорізької міської територіальної громади до 2030 року».
Також для створення оновленої Стратегії планується створити Раду стратегічного розвитку Запорізької міської територіальної громади, затвердити Склад та Положення про Раду стратегічного розвитку Запорізької міської територіальної громади й міська рада цим рішенням збирається доручити Раді стратегічного розвитку розробити проєкт Стратегії розвитку Запорізької міської територіальної громади до 2030 року (далі – проєкт Стратегії розвитку), що буде включати в себе:
Загалом з 74 проєктів І етапу Плану заходів 16 проєктів завершено, реалізація деяких з них продовжуватиметься поза Планом заходів в окремих програмах чи проєктах; 47 проєктів впроваджуватимуться у ІІ етапі в 2021 – 2024 роках. Їх заходи було оновлено, осучаснено, деякі об’єднано у більш крупні проєкти та передбачено фінансування в межах можливостей бюджету територіальної громади та інших джерел, не заборонених чинним законодавством України. Також є 11 проєктів, які з часом втратили свою актуальність, або не мають визначених джерел фінансування, або передані з комунальної власності та потребують виключення їх з Плану заходів.
Фінансове забезпечення проєктів Плану заходів І етапу, враховуючи всі джерела за три роки склало 2 243 693,9 тис.грн. проти 3 773 997,2 тис.грн. запланованих або 59,5%. Основними причинами недофінансування є зміни пріоритетних напрямків фінансування (у зв’язку з вимушеною необхідністю фінансування заходів, пов’язаних з ліквідацією пандемії COVID-19); довготривала процедура отримання кредитних коштів, яка потребує додаткових погоджень з органами центральної влади, що позначається на термінах отримання коштів. На цей час, процес залучення кредитних коштів на ці проєкти триває та їх впровадження продовжуватиметься у другому етапі Плану заходів з реалізації Стратегії розвитку міста Запоріжжя у 2021-2024 роках.
Детальніший список результатів можна переглянути на сайті Запорізької міської ради.
Оскільки, рішення Запорізької міської ради змінити Стратегію скоріш за все буде виконано, то подальша доля проєктів, реалізацію яких перенесли на ІІ етап – невідома.
Діана Фоменко
ЦГК “Дій – Запоріжжя”
Для здійснення благодійного платежу на користь ГО “ДІЙ-Тернопіль” перейдіть за посиланням
https://api.fondy.eu/s/ehV02qKDw?_ga=2.77068060.863014627.1607679474-880978449.1607441551