Журналіст Агенції Влад Боднар увійшов у склад робочої групи по коригуванню плану реконструкції площі Перемоги після трагічних подій 14 липня 2022 року. Напрацювання вийшли вдалі та відповідають сучасним європейським нормам реконструкцій площ міста, але коли цей проект буде реалізований – ніхто не знає.
У 2019 році переможцем конкурсу серед проектів по реконструкції площі Перемоги стала київська студія ландшафтної архітектури “KOTSIUBA” та студія “SHOVK”. На площі повинен був з’явитися павільйон, озеленення, зони відпочинку та спортивний майданчик. Сама реконструція площі Перемоги повинна була стати частиною проекту “Вінницька миля”. Але теракт 14 липня змусив переглянути проект реконструкції площі Перемоги, який був ухвалений ще три роки тому.
12 листопада зібралася робоча група, яку організували: департамент архітектури та містобудування Вінницької міської ради, КП “Агенція просторового розвитку, німецьке агентство “GIZ”. У склад групи увійшли представники організаторів, депутати, архітектори, громадські активісти, родичі загиблих.
Робоча група була поділена на 5 груп, в яких обговорювалися варіанти реконструкції площі. Головна проблема проекту: визначити рівень шуму на цій площі, адже тут сталася трагедія. Серед питань:
Спираючись на це, члени та членкині робочої групи схилялись до думки, що якщо й облаштовувати дитячий майданчик, то якнайдалі від місця влучання ракет. Концерти, фестивалі, ярмарки вирішено було дозволити проводити, але не такого рівня, як Monatik (нічого особистого, це просто як приклад). Але ситуацію допомогли вирішити родичі загиблих, які сказали, що це повинне бути місце світлої та легкої пам’яті, а не місце журби.
– Майдан Перемоги – це місце активних дій, але не такого рівня, як, наприклад, концерт співака Monatik, про якого сьогодні казали. А ось якийсь виступ дітей на площі в мене не буде викликати ніякого негативу. Я думаю з цим погодяться батьки інших загиблих дітей 14 липня. Треба зробити озеленення, щоб якось відокремити автотранспорт від площі, наприклад, зелений паркан. Місце воронки від ракети, думаю, треба виділити брущаткою якогось другого кольору чи форми. Потрібен також виставковий центр, де будуть розповідатися історії тих людей, які загинули. А ось саме місце пам’яті повинно бути таким тихим місцем, куда я зможу прийти один, сісти на лавку та подумати про Лізу і взагалі про життя, – каже батько загиблої дівчини Лізи Артем Дмитрієв.
Після цієї доповіді серед учасників робочої групи лунали думки, що місце пам’яті теракту зможе врятувати людей ще від суїциду, тому що вони зрозуміють, що їх проблеми не порівняти з долею загиблих людей та їх рідних.
Найгірше в цій всій ситуації – невідомо коли взагалі почнеться реконструкція площі. Невідомо навіть коли зауваження робочої групи будуть враховані та буде представлений фінальний проект на затвердження. А потім ще будуть архітектори та дизайнери переробляти проект реконструкції площі, а потім ще повинно з’явитись фінансування на реалізацію проекту.
– Є Постанова КМУ №590 «Про затвердження Порядку виконання повноважень Державною казначейською службою в особливому режимі в умовах воєнного стану». Відповідно до неї, зараз забороняється проводити реконструкції об’єктів. По цій причині не можуть завершити реконструкцію вулиці Батозької. Тому якщо навіть є кошти в бюджеті на реконструкцію площі Перемоги, то невідомо як це можна реалізувати, – каже директор КП “Агенція просторового розвитку” Максим Кравчук.
Але площу Перемоги все одно реконструюють і буде там сквер пам’яті – це лише питання часу…
Що стосується Будинку Офіцерів та будинку побуту “Ювілейний” – це зовсім інша історія. Будинок Офіцерів належить до Міністерства оборони України. Поки відомо, що вони погодились його реконструювати, але коли й як – невідомо. “Ювілейний” має багато власників, як ОСББ, тому там зі всіма власниками про щось договоритись – дуже важко. Доля цього комплексу також поки невідома.
Проект реалізується за фінансової підтримки чеської організації People in Need, у рамках ініціативи SOS Ukraine. Зміст публікації не обов’язково збігається з їхньою позицією.
Для здійснення благодійного платежу на користь ГО “ДІЙ-Тернопіль” перейдіть за посиланням
https://api.fondy.eu/s/ehV02qKDw?_ga=2.77068060.863014627.1607679474-880978449.1607441551