Літня спека у липні не стала на заваді мережі центрів громадського контролю “Дій”, тож час згадати чим займались центри у Запоріжжі, Вінниці, Краматорську, Тернополі та Маріуполі минулого місяця
Дій – Запоріжжя
У липні в Запоріжжі міська рада так і не зібралась на сесію. Депутати продовжують бойкот міського голови, але життя міста на цьому не зупинилось. Середина літа запам’яталась нам такою:
«Новий» директор запорізького аеропорту. Після призначення одіозного Олексія Дубревського на посаду директора аеропорту «Бориспіль», до нас потрапила інформація про можливе призначення Віталія Кучерука директором летовища у Запоріжжя. Проте у мерії відтермінували призначення саме директора, а натомість призначили тимчасового виконуючого обов’язки директора, юриста аеропорту Олександра Коняхіна
Аналіз виконання обіцянок. Півроку не такий вже великий термін, для визначення результатів, проте можна робити перші висновки. Чи починали партії працювати над виконанням своїх передвиборчих програм? Перші кроки почали, а деякі навіть вже виконали, щоправда не завжди зусиллями тієї партії, яка обіцяла). Детально про це у нашій статті
Компенсація шкоди природі. За всі шкідливі викиди та іншу нанесену шкоду природі, підприємці та великі компанії сплачують екологічний податок, а подекуди штрафи. Усі ці гроші розподіляються серед місцевого та державного бюджету. У Запоріжжі вирішили створити програму, згідно якої майже 90 млн гривень розділять на 3 роки, і за них здійснять природоохоронні заходи: розчистять русла річко, висадять зелені насадження, проведуть виставки та семінари та інші. Детально за посиланнями.
Звернення міської ради. У червні депутати 6 разів звертались до різних органів державної влади, а у липні на ці звернення вже було отримано відповіді. ЦГК Дій – Запоріжжя проаналізував звернення та відповіді. Про те, що відповіли у Верховній Раді, Податковій службі, Міністерстві розвитку громад і територій, Обласній раді та Міністерстві соціальної політики на звернення запорізьких депутатів за посиланням.
Центр громадського контролю Дій – Запоріжжя звернувся до міської ради з пропозицією зменшити необхідну кількість підписів під петиціями з 750 до 500 голосів, з огляду на тенденцію зменшення кількості жителів міста. У 2016, коли ввели інструмент петицій, населення міста складало 751 501 тис жителів. А станом на жовтень 2020, населення зменшилось на 26 471 осіб, і ця тенденція продовжується, тож зважаючи на це, є необхідність переглянути положення та внести відповідні зміни.
А детальніше про події липня у Запоріжжі та прогнози на майбутнє, присвятили окрему статтю.
ДІЙ – Вінниця
У липні активно навчався новому та корисному та налагоджував співпрацю з бізнесом.
Дій – Тернопіль
У Тернополі проаналізували роботу депутатів міської ради IX скликання за перші 8 місяців. Із шести партій, представлених в органі місцевого самоврядування, на запитання активістів “Дій! Тернопіль” погодилась відповісти лише одна політсила. За аналізом проєктів рішень, майже жодна партія не поспішає виконувати пункти передвиборчої програми. Детальніше читайте в аналітиці.
Спільно з представниками Офісу Уповноваженого з прав людини Верховної Ради України активісти “Дій! Тернопіль” промоніторили закриті установи на Тернопільщині і розповіли про це на спільній прес-конференції. Йшлося про відсутність антисептиків, перенаселення відділень, відсутність умов для пересування людей з порушеннями здоров’я, відсутність ліцензії у медичних працівників та інше.
Серед 357 питань і ще кількох додаткових, внесених на VII сесію Тернопільської міської ради з голосу, 328 були традиційно земельними, решта стосувалися бюджету, політики, перейменувань і змін до Громадського бюджету, які відтепер діятимуть у Тернополі. Про найцікавіше читайте у статті Сесія Тернопільської міської ради: абсурдне перейменування, росіяни на “Файному місті”, зміни до Громадського бюджету.
Дій – Краматорськ
Центр вирішив з’ясувати скільки коштує діяльність новоствореної районної ради. Виявляється, що апарат ради, який не перевантажений роботою, отримує досить непогану винагороду за “роботу”.
Краматорська влада вирішила придбати у кредит 27 автобусів. Ми вирішили проаналізувати на скільки це добра ідея, які переваги це принесе місту та які загрози несе.
В Краматорське продовжують витрачати бюджетні кошти на муніципальний спортивний клуб. Наприклад, лише на харчування та проживання спортсменів цього року буде витрачено 2,5 мільйони гривень.
Дій – Маріуполь
У липні команда Дій-Маріуполь продовжила ознайомлювати громаду з інструментами участі та можливістю внесення рекомендацій до них.
Проаналізували інструмент Е-консультації з громадськістю – ще один інструмент демократії, за допомогою якого містяни можуть впливати на життя у місті. Головна ідея інструменту – взаємодіяти з владою в один клік. В Маріуполі цей інструмент запровадили у 2020-му році. Хоча практика онлайн-опитувань ведеться на сайті міськради з 2018 року, але, закцентуємо, е-консультації – це не тільки онлайн-голосування. І в один клік на сайті міськради донести свою думку не вдасться. Чому – у нашому матеріалі Е-консультації: Демократія в один клік. І чому вона не вдалася в Маріуполі.
Опублікували рекомендації до діючого Положення про Е-консультації в Маріуполі, які розробили наші юристи. Із текстом можна ознайомитися у матеріалі Дій-Маріуполь розробили рекомендації ММР до Положення про е-консультації.
Наші зауваження не лишаються без уваги місцевої влади. Раніше ми надсилали рекомендації до Положення про місцеві ініціативи – інструменту, що дозволяє громадянам подавати проекти рішень. Із пропозицій, що ми запропонували, – знову нагадали про необхідність відродження роботи по Статуту, додати до ініціаторів інститути громадянського суспільства, скасувати вимоги щодо кількості ініціаторів місцевої ініціативи, скоротити кількість підписів мешканців, що підтримують ініціативу, та інше. Про це можна почитати у нашій липневій публікації Команда Дій-Маріуполь розробила рекомендації до Положення про місцеві ініціативи.
Які пункти у виконкомі не прокоментували зовсім, а на які надали формальну відповідь, можна дізнатися у матеріалі Виконком подякував Дій-Маріуполь за Рекомендації до Положення про місцеві ініціативи, але оминув увагою деякі пропозиції.
Розповіли громаді про ще один інструмент взаємодії з владою – Звернення громадян. Усі громадяни мають право на діалог із владою, більш того, покращувати роботу можновладців, викривати недоліки в їх роботі, оскаржувати дії чиновників. Нащо звертатися до влади? Для захисту своїх прав та інтересів, для активної участі у житті громади та, звісно, для поліпшення роботи місцевих чиновників. Вичерпна інструкція та зразок звернення опублікували у матеріалі Як писати звернення до влади правильно.
Завдяки розробці рекомендацій отримали запрошення на обговорення проекту рішення про інструменти участі – електронні петиції.Рекомендації до нього наша команда також надсилала міській владі, з документом можна ознайомитися у матеріалі Згортання е-демократії в Маріуполі: 1500 підписів для петицій. Головні маніпуляції можновладців. Але під час обговорення з’ясувалося, що чиновники готують кардинально нове Положення, яке обмежує можливості громадян у користуванні цим інструментом. Основні висновки зустрічі під час обговорення тут Требования к подаче петиций в Мариуполе хотят ужесточить. 3000 подписей для петиции?
Також традиційно відвідували засідання постійних комісій, відвідали Депутатський день, на якому обговорювали в тому числі скандальний проект про е-петиції, висвітлювали засідання Координаційної ради, сесії.
__
Публікація створена у рамках проекту центрів громадського контролю «Дій!» – проект, який реалізовується у 5-ти містах України (Тернопіль, Вінниця, Запоріжжя, Краматорськ, Маріуполь) за фінансової підтримки чеської організації People in Need, Міністерства закордонних справ Чеської Республіки у рамках програми «Transition Promotion Program» та Посольства Королівства Нідерланди в Україні. Зміст цієї статті є авторським та не обов’язково збігається з позицією донорських організацій.
Для здійснення благодійного платежу на користь ГО “ДІЙ-Тернопіль” перейдіть за посиланням
https://api.fondy.eu/s/ehV02qKDw?_ga=2.77068060.863014627.1607679474-880978449.1607441551